Brakuje Ci w samochodzie komputera pokładowego? Być może zastąpią go… Mapy Google

O nowościach w Mapach Google możecie przeczytać u nas dość często. Z aplikacji korzystają miliony użytkowników na całym świecie, toteż nic dziwnego, że gigant z Mountain View cały czas nad nią pracuje. W najnowszej, przeznaczonej dla testerów wersji beta, pojawiło się kilka nowych funkcjonalności. Jedna z nich spodobała mi się szczególnie.

Pierwszą ze zmian jest udostępnienie trybu picture-in-picture, a więc nowości którą niesie ze sobą Android O. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że w trakcie pracy aplikacja może zostać zminimalizowana do niewielkiego okna, które możemy umiejscowić w dowolnym miejscu na ekranie. Rozwiązanie zapewne będzie najwygodniejsze dla osób korzystających ze smartfonów z dużymi wyświetlaczami oraz posiadaczy tabletów. Jak możecie jednak zauważyć poniżej, póki co działa to… średnio. Okno jest po prostu nieczytelne i jeżeli taka opcja ma pojawić się w oficjalnej wersji programu, koniecznie trzeba nad nią jeszcze popracować.

Reklama

Druga ze zmian to system pytań i odpowiedzi. W miejscu, gdzie wyświetlają się dane konkretnej lokalizacji, zaraz pod sekcją „Zaproponuj zmianę”, pojawi się pole służące do zadawania pytań. Brzmi to całkiem nieźle, póki co jednak nie jest jeszcze jasne, kto ma na nie odpowiadać. Czy będą to inne osoby korzystające z programu, a może obsługa tych punktów? Dogranie szczegółów może z pewnością sprawić, że funkcja ta zdobędzie uznanie wśród użytkowników.

Trzecia ze zmian wielką rewolucją nie jest. Mowa bowiem o dodaniu kolejnych dwóch kanałów powiadomień, które pozwolą użytkownikowi na jeszcze większą kontrolę informacji wyświetlanych na pasku. Zarówno wtedy kiedy nawigacja działa na pierwszym planie, jak i w momencie kiedy jest uruchomiona w tle.

 

 

I teraz to, co według mnie spośród wszystkich nowości brzmi najlepiej. Mianowicie – system statystyk. Zapewne są wśród Was osoby, które miesięcznie pokonują kilka tysięcy kilometrów, prawda? Dzięki nowej opcji dostępnej w nawigacji od Google, otrzymamy możliwość bieżącej weryfikacji kilku podstawowych parametrów. Jak na razie pojawiła się co prawda jedynie możliwość zapisywania danych, której uruchomienie możliwe jest z poziomu ustawień. Ich przeglądanie na razie nie jest dostępne, ale wiemy że chodzi między innymi o średnią prędkość, czas spędzony w ruchu, zaoszczędzony czas czy ogólny czas pracy aplikacji.

 

Jak już wspomniałem, na razie wszystkie nowości są zarezerwowane dla aplikacji w wersji beta. Jeżeli chcecie z nich skorzystać już teraz, pozostaje Wam albo pobranie jej stąd, albo zapisanie się do programu testerów. Z tej opcji możecie skorzystać tutaj.

Źródło: Android Police