Ważne

Google będzie ostrzegać właścicieli stron, którzy umieszczają na nich agresywne reklamy

Być może dla nas, użytkowników internetu, nadejdą wkrótce lepsze czasy. Google postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęło ostrzegać te witryny, które umieszczają uciążliwe reklamy – przede wszystkim znienawidzone przez wszystkich pop-upy.

Natarczywe reklamy na stronach internetowych doprowadzają do wściekłości chyba każdego. Cieszy więc, że koncern z Mountain View postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Coalition for Better Ads, czyli organizacja, której członkiem i współzałożycielem jest amerykański gigant, wzięła pod lupę reklamy serwowane nam przez różne witryny internetowe. Przeprowadzone badania dowiodły (jakby nie było to oczywiste), że źle wkomponowane reklamy, a przede wszystkim wspomniane wyżej pop-upy, nie są przez użytkowników mile widziane. Zniechęcają one do dalszych odwiedzin danej witryny lub prowokują do zainstalowania ad-blockera, co z kolei obniża przychody wydawców.

fot. Google

fot. Google

Google postanowiło coś z tym fantem zrobić – będzie rozsyłać maile, powiadamiając w ten sposób właścicieli zweryfikowanych witryn, że ich reklamy są niemile widziane i mało wydajne. Tyczy się to zarówno stron przeznaczonych na desktopy, jak również ich mobilnych wersji.

Google zresztą wyjaśnia:

Zastępowanie irytujących reklam tymi bardziej akceptowalnymi umożliwia wszystkim twórcom treści, dużym i małym, kontynuowanie pracy i utrzymywanie jej z reklam on-line. Dlatego właśnie popieramy działania koalicji zmierzające do opracowania wytycznych dla poprawienia standardów reklam w internecie oraz zamierzamy pracować z nimi nadal.

Dobrze wkomponowane w stronę reklamy służą nam wszystkim. Mniej zirytowany użytkownik to taki, który częściej odwiedzi naszą witrynę. A więcej kliknięć przekłada się automatycznie na wyższe przychody, pozwalające w ostateczności zarobić twórcom treści. Duża ilość nachalnych reklam, co oczywiste, będzie prowadziła do spadku zarobków i ogólnego obniżenia poziomu.

Ciekaw jestem, jak niektóre witryny internetowe zareagują na ostrzeżenia Google. Być może nie jest to bardzo znaczący krok, ale cieszy to, że ktoś „z góry” zaczyna zauważać problem.

Źródła: Engadget, AdvertisingAge, Google

Komentarze

 • Kuba Sojka

  Mnie wkurza jak klikne pobierz album muzyczny lub plik apk to wyświetla się mi 5 lub 10 reklama naraz bardzo głupie te reklamy nachalne, a jak użyje ad Block to blokada bo twórca niezarobi na reklamach.

  • maxprzemo

   To może kupuj uczciwie .apk zamiast szukać po różnych zakamarkach internetu ;)

   • Kuba Sojka

    Lubię grac w gry japońskie no to muszę pobrać apk aplikacji

 • Kamil S.

  Akceptowalne reklamy to takie które są gdzieś w rogu i łatwe do ignorowania. Baner w środku tekstu lub coś co stara się udawać fragment artykułu (lub co gorsza udaje link do czegoś w co chcesz kliknąć – będąc tylko atrapą) to już nie bardzo. Jeżeli reklamy to tylko w stylu początku istnienia banerów (około 1990-95) – pojedyncza reklama gdzieś na górze strony, scroll kilka linii w dół i już jej nie widać …

  Rynek reklam zjadł sam siebie – wszystko powyżej czegoś co łatwo ignorować to w moim odczuciu w tym momencie za dużo (a takie coś nie ma sensu z punktu widzenia reklamodawcy, i koło się zamyka).

  Dla tego mam zamiar używać adblocka i wszystkiego co znajdę aby blokować treści inne niż wartościowa zawartość strony.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona