Ważne

Google udostępnia trzeci Android O Developer Preview z finalnymi API

Przy okazji potwierdza się, że Android O będzie nosił oznaczenie 8.0

Google udostępniło pierwszy Android O Developer Preview w połowie marca tego (2017) roku. Drugi można było natomiast pobrać miesiąc później, kiedy oficjalnie zapowiedziano to wydanie Zielonego Robocika podczas Keynote konferencji Google I/O 2017. Dziś koncern z Mountain View oddaje w ręce użytkowników trzeci. A przy okazji też potwierdza, jakie oznaczenie będzie nosić następca Androida Nougat.

Android O Developer Preview 3 dostępny jest dla właścicieli Pixela, Pixela XL, Nexusa 6P, Nexusa 5X i Pixela C. Co więcej, Google udostępniło także specjalny emulator, dzięki któremu Androida Wear 2.0, bazującego na tej wersji systemu operacyjnego, można testować także na smartwatchach.

Android O – harmonogram

Android O oferuje wiele nowości. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim tryb Picture-in-Picture, czyli pływające okienko z włączonym filmem (w nakładkach większości producentów to od dawna standard), kropki, pojawiające się na ikonach aplikacji, informujące o nowych powiadomieniach i ich ilości (jak w iOS czy EMUI), autouzupełnianie danych w formularzach (pobierane są one ze współpracującego programu), kanały notyfikacji (informacje z danej kategorii grupowane są w kanały, które można wyciszać, np. społecznościówki czy wiadomości) oraz adaptacyjny kształt ikon.

Jak wspomniałem, Google przy okazji potwierdziło, jakie oznaczenie będzie nosił Android O. Ma to być… Tak, zgadliście, Android 8.0 O(coś tam, niektórzy sądzą, że Oreo). Z jednej strony wcale mnie to nie dziwi, ponieważ to naturalna kolej rzeczy. Z drugiej natomiast – o ile się nie mylę – przy okazji prezentacji Androida 7.0 Nougat koncern z Mountain View zapewniał, że raz na kwartał pojawi się “większa” aktualizacja właśnie dla Nougata. A z tego, co wiem, była tylko jedna – do wersji 7.1. A na następne nie ma co liczyć. Cóż, miało być pięknie, a wyszło “jak zwykle”. Szkoda. I potem się dziwić, że jest taka fragmentacja.

Pochwalcie się, ktoś z Was testuje Androida O? Jak wrażenia?

Źródło: VentureBeatAndroid Police

Komentarze

 • Smykonis

  Zaraz zaraz. Była jeszcze większa do 7.1.2. Google się wywiązało i dało dwie większe aktualizacje do Androida 7.

  • yy

   A czy 7.1.2 to nie była tylko łatka do 7.1.1, która to zabiła Android Pay w Nexusach, do tego nic nie wnosząc nowego dla innych?

   • Smykonis

    To była spora paczka. Nic nie popsuła. Dodała kilka drobnych zmian w tym jedną większą czyli gest czytnika linnii papilarnych.

 • CezaR

  Ciekawe czy juz sie dogadali z Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) na używanie nazwy OREO dla tego systemu, bo jak narazie jeszcze nie wiadomo co to za Słodycz będzie :D
  BTW, Nie dobre te ciastka!! :)

 • Glee

  Dzięki za newsa ! Właśnie się pobiera

  • Glee

   Jest super płynie i wydajnie, czego nie można było powiedzieć o beta 2. Nawet te błędy z wywalaniem aplikacji systemowych zostały naprawione (zawsze aplikacja ustawienia przestawała działać, po wyszukaniu użycia danych komórkowych)

 • Andrzej Drzewucki

  Jak pobrać androida nougat na A5 2016

  • Przemek “Szynszyl” Głowiś

   LineageOS
   Poszukaj na forum xda

 • Martin Fowler

  Kolega Dąbek pisze o API ? Serio ? I potem się dziwią, że wychodzi lipa ‘jak zwykle’. Ja rozumiem, że trudno jest o dobrego redaktora, ale poproście chociaż Michała Kubiaka, który się mocno udziela w komentarzach, jestem pewny, że efekt będzie o niebo lepszy niż w tym ‘artykule’.

 • Misio

  Jeśli chodzi o fragmentację, to O wprowadza pełną separację Androida od sprzętu, wygląda nawet na to, że z zamrożonym API dla sterowników (co linuksiarzom się w pale nie mieści). Więc dla producenta aktualizacja będzie o wiele łatwiejsza.

 • Matyes

  Świetnie, ja ledwo 6 dostałem…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona