Google Maps
(żródło: google.com)

Mapy Google na Androidzie pokazują teraz… pogodę i jakość powietrza!

Mapy Google zyskały bardzo przydatną opcję. Teraz podczas przeglądania danego obszaru, będziemy mogli sprawdzić prognozę pogody oraz wskaźniki jakości powietrza.

Nowe warstwy mapy w apce Google

Na tę funkcję posiadacze smartfonów działających na Androidzie musieli poczekać nieco dłużej niż właściciele iPhone’ów. Google wdraża u wszystkich możliwość sprawdzenia aktualnej prognozy pogody oraz podejrzenia, jak przedstawia się zanieczyszczenie powietrza na danym obszarze. Gdzie szukać tej opcji?

Gdy tylko otworzymy aplikację Mapy Google, powinniśmy dostrzec mały prostokąt w lewej górnej części ekranu. Będzie w nim znajdował się symbol aktualnego statusu pogodowego, temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza oraz kolorowa kropka ze wskaźnikiem jakości powietrza EAQI.

Dotknięcie tego prostokąta spowoduje powiększenie się ekranu Pogoda w pobliżu, na którym dostrzeżemy już więcej szczegółów na temat obecnej sytuacji. Prezentuje on także prognozę pogody na najbliższe 12 godzin. Zaraz pod nią znajdziemy podsumowanie Jakość powietrza. Gdy na nie klikniemy, na mapę zostanie naniesiona warstwa, której barwa będzie zależeć od tego, czy w danym czasie jest sens zaciągać się miejskim powietrzem, czy też nie ;) Skala rozpina się między określeniami „Dobra” po „Skrajnie zła”.

Prostokąt znika, kiedy tylko wybierzemy jakieś miejsce na mapie i pojawia się ponownie, gdy wrócimy do zakładki „Odkrywaj”.

Mapy Google aktualizują się stopniowo

Wdrażanie nowej opcji trwa już ponoć dobrych kilka dni, ale na moim smartfonie pojawiła się dopiero, gdy zainstalowałem wersję 11.113.0122 ze sklepu Google Play. W niektórych wypadkach może nie być widoczna nawet po aktualizacji. Można wtedy wymusić zatrzymanie apki, żeby „zassała” nowy drobiazg.

Sam widżet pogodowy nie jest jakoś specjalnie odkrywczy. Jednak szybkie rzucenie okiem na to, jak przedstawia się jakość powietrza, może upewnić nas w decyzji, że może lepiej będzie przełożyć spacer na bardziej sprzyjające warunki, by nie ryzykować zdrowiem płuc.