TikTok najpopularniejszą aplikacją na iOS. Na Androidzie WhatsApp
(fot. pexels.com)

TikTok najpopularniejszą aplikacją na iOS. Na Androidzie WhatsApp

Według nowego raportu opublikowanego przez Sensor Tower, przedstawiającego najczęściej pobierane aplikacje w pierwszym kwartale 2019 roku, użytkownicy iPhone’ów najchętniej instalują aplikację TikTok. Z kolei na Androidzie największym zainteresowaniem cieszy się komunikator Facebooka.

Najpopularniejsze aplikacje na iOS

Użytkownicy iUrządzeń w pierwszym kwartale tego roku najczęściej pobierali aplikację należącą do chińskiego ByteDance. Pierwsze miejsce, z wynikiem ponad 30 mln instalacji, zajęła bowiem apka TikTok. Dużą popularnością cieszy się ona wśród młodych użytkowników, najpewniej znudzonych Snapchatem czy Instagramem, nie mówiąc już o Facebooku, na którym konta coraz częściej mają ich rodzice.

TikTok najpopularniejszą aplikacją na iOS. Na Androidzie WhatsApp
(fot. Sensor Tower)

Dużym zainteresowaniem cieszą się też usługi Google. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy aplikacje firmy z Mountain View – YouTube, Mapy Google i Gmail. Z kolei trzynasta pozycja należy do Google Chrome. Jak widać, właściciele iPhone’ów i iPadów niekoniecznie stawiają wyłącznie na rozwiązania Apple, jak przeglądarka Safari czy domyślnie dostępny klient poczty.

Równie dobrze wypadł Facebook, który może pochwalić się aż czterema aplikacjami w TOP 10. Największą liczbę pobrań osiągnął Instagram, następny jest WhatsApp, a później mamy Messengera i główną apkę Facebooka.

A jak lista wygląda na Androidzie?

Jak wskazują statystyki udostępnione przez StatCounter, Android ma aktualnie prawie 75% udziałów na rynku smartfonów. Z kolei iOS musi zadowolić się wynikiem na poziomie prawie 23%. Nic więc dziwnego, że Sklep Play generuje znacznie większe wyniki pobrań aplikacji. Przykładowo najpopularniejszy WhatsApp osiągnął w pierwszym kwartale prawie 200 mln instalacji. Trzeba przyznać, że imponujący rezultat.

TikTok najpopularniejszą aplikacją na iOS. Na Androidzie WhatsApp
(fot. Sensor Tower)

Aplikacja TikTok, ciesząca się największą popularnością na iOS, na platformie Google musi pogodzić się z trzecim miejscem i zauważalną różnicą względem pierwszego WhatsAppa i drugiego Messengera. Brak aplikacji Google, z wyjątkiem YouTube, YouTube Music i YouTube Kids, nie powinien być zaskoczeniem – większość usług dostarczana jest od razu na smartfonie.

Facebook także na Androidzie radzi sobie po prostu świetnie. Pierwsza piątka składa się z aż czterech apek firmy Marka Zuckerberga – WhatsApp, Messenger, Facebook i Instagram.

TikTok najpopularniejszą aplikacją na iOS. Na Androidzie WhatsApp
Android vs. iOS – liczba pobrań aplikacji. (fot. Sensor Tower)

Co ciekawe, mimo zauważalnie lepszych statystyk Androida dotyczących liczby pobrań aplikacji, to jednak App Store przynosi większy przychód. W 2018 roku sklep Apple wygenerował 46,8 mld dolarów. Z kolei Sklep Play przyniósł przychód na poziomie 24,8 mld dolarów.

źródło: Sensor Tower (1), Sensor Tower (2), StatCounter