Lenovo ThinkPad X1 (fot. Lenovo)

Lenovo przedstawiło laptopa przyszłości – ze składanym ekranem

Poznajcie ThinkPad X1

Lenovo zaskoczyło. Podczas konferencji Accelerate 2019 firma przedstawiła zupełnie nowy typ urządzenia – laptop ThinkPad X1 ze składanym, elastycznym ekranem. To zwiastun czekającej nas przyszłości.

Reklama

Trzeba przyznać, że to nie lada niespodzianka. Podczas gdy Samsung boryka się z dostarczeniem do klientów swojego smartfona Galaxy Fold – do tej nowej, składanej, elastycznej ligi dołącza właśnie Lenovo. Firma prezentuje nie byle jaki produkt, tylko laptop z popularnej serii ThinkPad. Jednakże sama prezentacja urządzenia nie oznacza jeszcze, że ten produkt zobaczymy na rynku szybko – ma to się stać najwcześniej w przyszłym roku, więc przyjdzie nam jeszcze chwilkę zaczekać.

W chwili prezentacji ten laptop jest w zasadzie pierwszym tego typu urządzeniem na świecie. Do tej pory mieliśmy do czynienia tylko ze składanymi smartfonami od Huawei i Samsunga. Prezentacja laptopa z elastycznym ekranem powinna więc zrobić wrażenie na konkurencji, a przede wszystkim na konsumentach, gdyż urządzenie to oferuje szereg naprawdę ciekawych rozwiązań.

Lenovo przy współpracy z LG pracuje nad wysokiej jakości elastyczną matrycą o przekątnej 13,3 cala, rozdzielczości 2K i formacie 4:3. Ten nowy przedstawiciel serii X1 będzie oferował nowe możliwości w stosunku do swoich starszych braci, mowa tu więc o klawiaturze wyświetlanej na dolnej części ekranu. Jej zastosowanie nie ogranicza się tylko do możliwości, jakie znamy z tradycyjnej fizycznej klawiatury. Można będzie ją wykorzystać, chociażby do wygodnego oglądania filmów czy przeglądania innych treści w układzie pionowym – dodajmy, że to wszystko będzie się odbywać przy wykorzystaniu całego ekranu, a to daje szereg nowych możliwości. To wszystko ma nie odbywać się kosztem ilości czasu pracy na baterii, gdyż urządzenie docelowo ma pozwalać na dzień pracy na jednym ładowaniu. Waga urządzenia nie będzie przekraczała jednego kilograma, co nie powinno stanowić problemu przy jego składaniu, gdyż złożone urządzenie będzie przypominało bardziej książkę, a nie komputer.

Szkoda jedynie, że na obecną chwilę firma nie przedstawiła żadnych szczegółów odnośnie specyfikacji tego urządzenia. Zastanawiająca może być także cena, tutaj też nie mamy żadnych informacji. Te dane poznamy dopiero w przyszłym roku, najprawdopodobniej również na konferencji Accelerate. Myślę jednak, że tanio nie będzie, wystarczy przypomnieć sobie ceny składanych smartfonów od Huawei i Samsunga, a tutaj mamy przecież do czynienia z czymś znacznie większym. W dodatku laptopem z nie byle jakiej serii, tylko popularnej i dość drogiej, jaką są ThinkPady.

To właśnie na przyszłorocznej konferencji powinniśmy także poznać pełną nazwę urządzenia, wraz z dokładniejszą datą premiery, a przede wszystkim powinniśmy poznać tam szczegóły odnośnie do parametrów nowego komputera, a te powinny nas szczególnie interesować.

Według Intela laptop ze składanym ekranem mógłby pojawić się za dwa lata

Źródło: Lenovo, The Verge