laptop Lenovo z modemem 5G
Lenovo Project Limitless (fot. Lenovo)

Lenovo zapowiada pierwszy laptop z modemem 5G

Komputery osobiste z wbudowanym modemem 4G były raczej dość rzadko spotykane, dopóki na rynku nie pojawił się tzw. Always Connected PCs z procesorami Qualcomm Snapdragon. Nie oglądając się na innych, Lenovo poszło o krok dalej i przy okazji targów Computex 2019 na Tajwanie zapowiedziało pierwszy laptop z systemem operacyjnym Windows 10 i modemem 5G.

Procesor Qualcomm Snapdragon 8cx

Sercem zaanonsowanego dziś urządzenia jest procesor Snapdragon 8cx, który Qualcomm oficjalnie zaprezentował w grudniu 2018 roku. Składa się on z ośmiu rdzeni Kryo 495, z czego cztery są bardzo wydajne, a pozostałe cztery energooszczędne i odpowiadają za obsługę podstawowych funkcji. SoC dysponuje również 10 MB cache.

Reklama

Za przetwarzanie grafiki w Snapdragonie 8cx odpowiedzialne jest z kolei Adreno 680 GPU, które w porównaniu z układem graficznym w Snapdragonie 850 jest dwa razy szybsze i o 60% wydajniejsze. Do produkcji tego SoC wykorzystywany jest 7-nm proces technologiczny.

Qualcomm zaprezentował nowy, potężny procesor do PeCetów – Snapdragon 8cx

Laptop Lenovo z modemem 5G

Sam procesor Snapdragon 8cx jednak nie wystarczy, ponieważ standardowo jest on sparowany z modemem Snapdragon X24 LTE. W zapowiedzianym dziś przez Lenovo i Qualcomma laptopie zastosowano natomiast również modem Snapdragon X55 5G, który jest w stanie pobierać dane z prędkością do 7 Gbit/s i wysyłać je z prędkością do 3 Gbit/s. Oczywiście mowa tu o sieci 5G, ale – co warto dodać – producent zadbał także o kompatybilność z sieciami starszej generacji, w tym 4G.

laptop Lenovo z modemem 5G
Lenovo Project Limitless (fot. Lenovo)

Co ciekawe, sprzęt nie ma jeszcze nazwy – producent określa go mianem „Project Limitless”. A żeby tego było mało, wciąż jest to laptop bardziej teoretyczny niż rzeczywisty, bowiem według deklaracji Lenovo, nie trafi on do sprzedaży wcześniej niż w… 2020 roku! Chińczykom najwyraźniej zależało jednak, aby być pierwszymi, podobnie jak w przypadku ThinkPada X1 ze składanym wyświetlaczem (on też pojawi się w sklepach najwcześniej w przyszłym roku).

Lenovo przedstawiło laptopa przyszłości – ze składanym ekranem

Lenovo przedstawiło laptopa przyszłości – ze składanym ekranem

Źródło: Neowin, Qualcomm