laptop dla ucznia
Laptop dla ucznia (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Nie będzie już darmowych laptopów dla uczniów. Co dalej?

Rządowy program „Laptop dla ucznia” został oficjalnie zawieszony. Informację przekazał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapowiadając równocześnie, że w niedalekiej przyszłości w jego miejsce uruchomiony zostanie „Cyfrowy uczeń”.

„Laptop dla ucznia” zostaje zawieszony. Zastąpi go „Cyfrowy uczeń”

Już od momentu pierwszych zapowiedzi program „Laptop dla ucznia” wzbudzał sporo kontrowersji. Wynikały z wielu różnych kwestii, ale ostatecznie do jego zawieszenia doprowadziły wątpliwości dotyczące przebiegu przetargu na zakup przenośnych komputerów dla czwartoklasistów. Ogłoszono to podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie przez ministerstwa edukacji i cyfryzacji

Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu na zakup laptopów w ramach programu „Laptop dla ucznia” doszło do naruszenia przepisów karnych. Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych [i] zostanie złożone doniesienie do prokuratury. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Były już minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekonuje na platformie X, że informacje przekazane przez ministra Gawkowskiego są elementem walki politycznej, a sam program był objęty tarczą antykorupcyjną CBA. Niezależnie od tego, kto ma rację, decyzja rządu wydaje się nieodwołalna.

W tym roku czwartoklasiści nie dostaną komputerów

Wraz z zawieszeniem tego programu, tempa nabierają prace nad „Cyfrowym uczniem”, który ma być jego następcą. W jego ramach przydatne w nauce urządzenia mają być „sprawiedliwiej” udostępniane młodym osobom i wyeliminowane ma zostać ryzyko, że ktoś będzie czuł się pokrzywdzony. Całość ma przynieść realne korzyści nie tylko dla uczniów, ale też rodziców i nauczycieli.

Aktualne plany zakładają, że program „Cyfrowy uczeń” zostanie uruchomiony w 2025 roku. W związku z tym, w 2024 roku czwartoklasiści nie otrzymają laptopów od rządu. Stojąca na czele resortu edukacji Barbara Nowacka zapewnia jednak, że ostatecznie żaden rocznik nie zostanie poszkodowany.

Nowacka podkreśliła, że „program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, niestety nie wyrównuje szans”. Dlatego też „Cyfrowy uczeń” ma mieć inne założenia. Jest wysoce prawdopodobne, że sprzęt, który trafi do uczniów, nie będzie więc komputerami przenośnymi, lecz czymś innym. Szczegóły w tym temacie pozostają jednak nieznane. Powinniśmy je poznać w nadchodzących miesiącach.