laptop Acer Aspire Vero National Geographic
Acer Aspire Vero National Geographic (źródło: Acer)

Tego laptopa polubią fani ekologii

Z jednej strony dla wielu ludzi troska o środowisko naturalne jest ważną częścią ich życia. Z drugiej te osoby nie chcą lub nie mogą żyć odcięte od technologii i chciałyby, aby ten aspekt ich życia nie miał aż tak dużego wpływu na środowisko.

Reklama

Acer Aspire Vero National Geographic to propozycja ekologicznego laptopa

Bardzo ważną częścią ekologii jest sposób, w jaki pozyskujemy surowce i ich recykling. W przypadku tego urządzenia obudowa składa się w 30% z PCR – plastiku pochodzącego z recyklingu. Firma wspomina o „wyrazie równowagi pomiędzy wytrzymałością funkcjonalnością i estetyką”. Co ciekawe, żółte kropki, którymi pokryty jest Acer Aspire Vero National Geographic Edition, zostały wykonane bez użycia farby.

„Ekologiczny” Aspire Vero ma jeszcze kilka podobnych projektowych „smaczków”. Ukośne linie w górnej części obudowy przypominają mapę świata oraz linie dzielące strefy morskie i lądowe, co ma nawiązywać do podnoszenia się poziomu wód na świecie w związku ze zmianami klimatycznymi. Pod klawiaturą, w prawym dolnym rogu znajdziemy fragment emblematu National Geographic, a klawisz spacji został podpisany żółtym napisem „For Planet Earth”.

Acer Aspire Vero National Geographic Edition to nie tylko kwestie designerskie – jest także kilka aspektów, gdzie czuć ducha ekologii. Opakowanie, w jakim dostarczany jest laptop, może posłużyć jako pudełko wielofunkcyjne. Według Acera jest to „przydatne akcesorium, które też nie będzie zbyt mocno rzucać się w oczy jako dodatkowy element wnętrza”.

Na zdjęciach widać również, jak wewnętrzna przegroda może zostać złożona w formę podstawki pod laptopa. Firma chwali się, że opakowanie składa się w 85% z papieru makulaturowego. Wisienką na eko-torcie jest dołączany do zestawu pokrowiec na komputer oraz arkusz ochronny pomiędzy wyświetlaczem a klawiaturą. Oba zostały wykonane w 100% z tworzyw pochodzących z recyklingu (PIR).

Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko w przypadku Acera Aspire Vero National Geographic Edition widać również w rozwiązaniach sprzętowych. Dolną pokrywę urządzenia można łatwo odkręcić za pomocą wkrętaka typu „krzyżak” i zmienić RAM czy SSD, co z pewnością wydłuży czas eksploatacji sprzętu. Parametry laptopa – procesory Intel Core 11. generacji z GPU Intel Iris Xe, preinstalowany Windows 11 oraz technologia Wi-Fi 6 – powinny wystarczyć na wiele lat płynnej pracy urządzenia.

Acer Aspire Vero National Geographic Edition zadebiutuje na rynku chińskim już w styczniu w cenie 5499 juanów (~3500 złotych). W marcu laptop trafi do Francji w kwocie 899 euro (~4110 złotych). Według zapewnień producenta, sprzęt pojawi się również w wielu krajach Azji i Pacyfiku. Nie wiemy, czy urządzenie trafi do oficjalnej dystrybucji w Polsce.