EA Sports FC - grafika promocyjna
EA Sports FC - grafika promocyjna

To koniec serii FIFA! Powitajcie EA Sports FC, nową erę piłkarskich gier

Już od kilku miesięcy mówiło się o potencjalnym rozłamie. Do samego końca nie wierzyłem, że Electronic Arts porzuci współpracę z piłkarską federacją FIFA. A jednak – to koniec pewnej ery, w której tkwiliśmy od 1994 roku.

FIFA 23, czyli ostatni strzał

Na pożegnania przyjdzie jeszcze czas, ponieważ umowa między Electronic Arts oraz FIFA wygasa po tegorocznych Mistrzostwach Świata w Katarze. Oznacza to, że nadchodząca gra piłkarska będzie nosić nazwę FIFA 23, zostając oficjalnie ostatnią odsłoną tej niemalże trzydziestoletniej serii.

Po tym jednak, w 2023 roku ukaże się EA Sports FC. Wydawca obiecuje, że gra zawrze licencje na 19 tysięcy piłkarzy, 700 klubów, 100 stadionów oraz 30 lig, w tym oczywiście te najlepsze, europejskie – Premier League, La Liga, Serie A oraz Bundesliga. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie ligi francuskiej, holenderskiej czy też polskiej. Wrócą także wszystkie znane tryby z kultowej serii, w tym oczywiście Ultimate Team oraz VOLTA Football.

Czy to będzie zatem tylko zmiana nazwy? Andrew Wilson już w listopadzie zeszłego roku twierdził, że logo piłkarskiej federacji nie przynosi teraz zbyt wiele zysku poza latami przestępnymi, w których zwykły się odbywać Mistrzostwa Świata. FIFA 23 także zapewni rozgrywki z Kataru, więc moment na rezygnację z usług federacji również nie jest przypadkowy.

Więcej w przyszłym roku

Cóż, póki gry sportowe będą nas witać charakterystycznym „EA Sports – It’s in the Game”, zbyt wiele zmian nam nie grozi. Choć wydawca zapowiada wielkie zmiany w przyszłorocznej grze, trudno sobie wyobrazić Electronic Arts i jakiekolwiek rewolucje.

Odcięcie się od piłkarskiej federacji jest niewątpliwie świetnym ruchem finansowym. Andrew Wilson nie będzie już musiał odpowiadać przed włodarzami tej organizacji, a relacje z klubami, piłkarzami i ligami wciąż będą kontynuowane.

Pozostaje więc czekać na tę lawinę zmian, jaką EA Sports FC przyszykuje w 2023 roku. Skorzystam z tej okazji, by zadać Wam nostalgiczne pytanie. Z którą odsłoną serii FIFA spędziliście najwięcej czasu? Jaką grę z serii wspominacie najcieplej? Dla mnie to niewątpliwie FIFA 2002 na PS1 oraz FIFA 07 na PC. Łezka się w oku kręci, bo te wspaniałe czasy już nigdy nie powrócą.