Już można instalować Androida 7.1.2 Nougat na komputerach 21

Już można instalować Androida 7.1.2 Nougat na komputerach

Android jest stosowany na wielu typach urządzeń, również na pełnoprawnych komputrach. Do tej pory najpopularniejszym PC-owym Androidem był Remix OS, który niestety nie jest dłużej rozwijany. Zawsze jednak możemy wybrać czystego zielonego robocika. Właśnie został wydany Android x86 7.1 R1 – jest to nic innego, jak Android w wersji 7.1.2 Nougat.

Względem poprzednich wersji tego systemu autorzy naprawili wiele błędów oraz dodali wiele ciekawych funkcji. Z tych ciekawszych dodatków można wymienić zapamiętanie ostatniego wyboru w menu GRUB2 czy więcej pozycji wyboru w bootmenu. Na start dostajemy również inny launcher. Jest to TaskBar, dzięki któremu interfejs systemu jest lepiej dostosowany do korzystania z większego ekranu i myszki.

System ciągle jest rozwijany, przede wszystkim w kierunku takim, aby Android x86 mógł być pełnoprawnym systemem komputerowym. Mało tego, wydawcy chcą, aby ten OS mógł być jedynym systemem na danym urządzeniu, a użytkownik nie potrzebowałby żadnego innego oprogramowania.

A jak jest w praktyce?

Postanowiłem zainstalować Androida x86. Oczywiście wolałem to zrobić w wygodniejszej i szybszej wersji, czyli na maszynie wirtualnej. Instalacja, ku mojemu zdziwieniu, przebiegła bardzo wygodnie i sprawnie. Dosłownie po kilku minutach już mogłem się cieszyć Androidem na moim komputerze. Od razu muszę zaznaczyć: OS u mnie lekko lagował, jednak nie biorę tego pod uwagę, bowiem mój komputer nie jest wystarczająco wydajny do wirtualizacji.

Konfiguracja systemu wygląda dokładnie tak samo, jak na każdym innym urządzeniu z Androidem. Warto się zalogować do konta Google, aby później móc pobierać aplikacje ze Sklepu Play. Po udanej konfiguracji ukaże nam się ekran główny w Launcherze TaskBar. Program ten wprowadza wygodny, dolny pasek, na którym widnieją aktualnie uruchomione aplikacje – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w systemie Windows. W dolnym, prawym rogu, znajduje się przycisk Start, z którego mamy dostęp do wszystkich naszych aplikacji oraz do Power Menu, z którego możemy między innymi wyłączyć maszynę.

Każda włączona aplikacja uruchamia się w oknie pop-up, jednak możemy je wyświetlać również na pełnym ekranie. System został dostosowany do tego, aby móc pracować w wielu aplikacjach jednocześnie, właśnie dzięki obsłudze trybu okienkowego.

Android jako PC-owy system

Android ciągle jest ulepszany, co widać również na bazie Androida x86. Wydaje mi się, że osoba niezbyt wymagająca mogłaby spokojnie korzystać z tego systemu jako głównego OS-a na swoim komputerze. Sam czegoś takiego próbowałem, gdy miałem hybrydę Lenovo Yoga Book właśnie z Androidem. Na początku, po przesiadce z Ubuntu, nie mogłem się odnaleźć w „nowym” systemie. Po kilku dniach jednak zrozumiałem jak to wszystko działa, a sama praca na tym sprzęcie przebiegała coraz szybciej i wygodniej.

System Android x86 7.1 R1 możecie pobrać stąd.

Źródło: XDA-Developers, własne