Ważne

Czas powoli żegnać się z Remix OS. Twórcy Androida na komputery przenoszą się w sektor firmowy

Przekształcenie Androida w środowisko typu desktop nie jest prostym zadaniem, ale swego czasu Jide Technology podjęło to wyzwanie. Efekt tych prac, Remix OS, po raz pierwszy pojawił się wraz z tabletem Ultra Remix w 2014 roku. Trochę szkoda, że tak długo wspierany, genialny projekt, zostanie najwyraźniej porzucony.

Od 2014 roku Jide ogłaszało nie tylko kolejne produkty z Remix OS na pokładzie, ale też oferowało pewien zakres pomocy technicznej. Naprawdę dbano o to, żeby społeczność skupiona wokół systemu nie czuła się zaniedbywana. Firma popchnęła Remix OS w stronę konsumentów tak daleko, jak tylko się dało – zarówno pod względem sprzętowym, jak i programowym. W Jide robiło się wszystko, żeby tylko przekonać do siebie jak największą rzeszę użytkowników.

Najwyraźniej Remix OS pisany był krótki żywot. Jide ogłosiło na różnych portalach społecznościowych, że zamierza skupić się teraz wyłącznie na przedsiębiorstwach. Dla fanów Remix OS to kiepska nowina – Jide “przebudowuje swoje podejście” do systemu opearcyjnego, a to nie brzmi zbyt dobrze.

Początek ostatniego zdania brzmi dość ciekawie, bo sugeruje, że Jide mogło znajdować się na finansowym rozdrożu. Może być tak, że firma widzi, że dotychczasowe wysiłki bardziej pozycjonują ją jako przedsiębiorstwo, które zrobi więcej dobrego dla innych firm i dlatego zdecydowano się na zwrot w działaniu. A może być tak, że w sektorze biznesowym jest po prostu więcej pieniędzy do zarobienia i Jide ma dość pracy pro publico bono.

Niezależnie od tego, jakie są motywy firmy, decyzja ta oznacza, że Remix OS dla komputerów przestanie być wspierany. To złe wieści również dla tych, którzy zamówili Remix IO i IO+, czyli sprzęty strumieniujące muzykę, gry komputerowe i filmy w 4K do telewizorów. Środki, które wpłacono na poczet zamówień na Kickstarterze zostaną zwrócone wpłacającym. Nie wiadomo, jak długo Jide będzie wspierać inne sprzęty z Remix OS.

Chuwi Vi10 Plus z Remix OS 2.0

Tak oto prysły nadzieje na integrację środowiska mobile i desktopów, które były podsycane przez Remix Singularity – system, który mieliśmy nosić w smartfonie i podłączać go do dowolnego monitora.

Remix OS to piękna idea. Co prawda będzie jeszcze przez jakiś czas “żyć” w internecie, a nieliczni pasjonaci będą nadal instalować ten system na swoich leciwych urządzeniach. Ale to już nie to samo, kiedy wiesz, że twórca oprogramowania się poddał.

Komentarze

 • Martin

  W kwietniu już miałem zamówić Remix IO+, ale wtedy pojawiła się informacja o opóźnieniach i przypuszczałem, że coś pójdzie nie tak.

  To miały być komputery do prostych prac biurowych. Szkoda, że się nie udało. Windows ma zbyt wielki udział w tym rynku, a to powoduje więcej ataków wymierzonych w ten system. WannaCry to nie koniec.

  • Pewnie nadal będą dobre do prac biurowych, tyle że w systemach dla firm.
   Inną fajną rzeczą był w końcu świetnie działający ekosystem danych telefonu i komputera, oparty na tych samych apkach.

 • GieKa

  Nie potraficie sami napisać artykułu? Czekacie by skopiować gotowca z innych portali? Wczoraj dałem link do strony Jide z komunikatem o Remix OS. Tabletowo mogło być jednym z pierwszych portali który o tym napisał i to Was mogli cytować i kopiować. :)

 • Szkoda. Mam Remixa na w triple boocie na Asus T303 i bardzo się przydaje (głównie do czytania komiksów). Ale wymagał jeszcze sporo pracy – dźwięk np. słabo brzmi.

 • teges

  Szkoda, bo to byłaby świetna alternatywa dla Windows’a z ogromnym zapleczem aplikacji na start. W obecnym stanie nie jest to używalny (jako jedyny) system.

  • Ris

   To nie lepiej chromeos?

   • google nie chce połączyć androida z chromeos a potem dziwi się że tablety z androidem stają się martwe i coraz mniej osób kupuje

    • Ris

     przecież jest możliwość instalacji aplikacji z android na chromeos

     • ale odwrotnie już nie, chodzi mi głównie o rynek tabletów który poczęści z winy google staje się martwy bo nic nie robią

 • Czyzby lapowka samsunga by zniszczyc remix os for mobile ktory mial wyjsc?
  Druga sprawa teraz google bedzie mogl sie opierniczac bo konlurencja nie bedzie juz ich popuchac do przodu by wkoncu cos zrobili wiecej w androidzie dla tabletow

  • Raul

   Nie musisz. Note 4, mhl z ładowaniem, klawiatura i mysz bluetooth.

   • wiem mam note edge i używam go tak z tą podstawką do note2 ale mamy 2017 i wszystko jest ubijane co tylko podchodzi pod zmiane telefonu w komputer, teraz przesiadłem się na LG V20 i tam mimo że mam hdmi to interfejs się poprostu nie nadaje do pracy na monitorze+myszka

 • GieKa

  Remix OS znika a Phoenix OS ma się dobrze.
  http://bbs.phoenixstudio.org/en/showthread.php?tid=6511&pid=9208

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona