Ważne

Ubuntu 18.04 LTS zostanie wydane pod koniec kwietnia 2018 roku

Chociaż Ubuntu 17.10 zostało wydane zaledwie kilka dni temu, to jednak większość fanów Pingwinka czeka na wersję 18.04 LTS (Long-Term Support), która to pokaże maksymalne możliwości Linuksa widziane oczami Canonical. Oficjalna wersja zostanie wydana 26 kwietnia.

Ubuntu 18.04 LTS

Długo nie trzeba było czekać na pierwsze informacje. Ubuntu 18.04 w wersji stable będzie dostępne 26 kwietnia 2018 roku. Warto jednak skupić się na tym, co będzie wcześniej. Już 4 stycznia pojawi się wersja Alpha 1, a miesiąc później – 1 lutego – Alpha 2. Pierwsza wersja Bety natomiast zostanie opublikowana w Dzień Kobiet, czyli 8 marca, a druga odsłona 5 kwietnia.

Grafik prezentujący daty wydania poszczególnych wersji Ubuntu 18.04 (fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 18.04 LTS przyjmie nazwę Bionic Beaver (tak, występuje tam słowo bóbr) i będzie aktualizowane aż do 2023 roku. Canonical wraz z tą wersją chce wprowadzić wiele nowości, a przede wszystkim zamierza ulepszyć środowisko GNOME, z którego to już możemy korzystać w Ubuntu 17.10. Firma chce również przygotować nowy, bardziej nowoczesny motyw.

Ubuntu 17.10

Tak jak już wcześniej wspomniałem, kilka dni temu została udostępniona finalna wersja Ubuntu 17.10. Muszę przyznać, że GNOME od Canonical jest znacznie lepsze niż to, co miałem w Ubuntu GNOME 16.04. Po przesiadce ze świetnego Unity poczułem sporo braków – po prostu czuć, że ten system jeszcze nie jest kompletny. Mój krótki romans z tą wersją można opisać trzema słowami: zainstalowałem, zobaczyłem, usunąłem.

Wiele osób chwali sobie szybką pracę systemu. Jest to prawda, jednak wystarczyło uruchomić kilka programów na raz, aby zauważyć jak komputer zwalnia do wręcz irytującego poziomu. Ja pochwalić natomiast mogę zarządzanie urządzeniami Bluetooth. Przywracanie połączenia trwa o wiele krócej i jest znacznie wygodniejsze, a przy słuchawkach/głośnikach bluetooth nie musimy nic zmieniać w ustawieniach. Musicie jednak przyznać, system ten jest naprawdę piękny.

mój pulpit w Ubuntu 17.10

Źródło: OMG!Ubuntu: 1, 2; zdjęcie wyróżniające: National Geographic

Komentarze

 • News chyba nieco na siłę pisany.. Przecież od lat Ubuntu jest wydawane w cyklu XY.04 i XY.10 i zgodnie z numeracją w kwietniu i październiku

  • Tobiasz Wujek

   Informacja o tyle istotna, że przez zbyt późną decyzję o zmianie środowiska graficznego z Unity na Gnome i serwera wyświetlania z Mir na Wayland mamy zaburzony cykl wydawniczy. Z jednej strony decyzja o zmianie powinna już w momencie wydania 16.10, z drugiej pozostanie z nierozwijanym Unity i zarzuconym Mirem na kolejne 2-5 lat to dopiero byłby strzał w kolano. Teraz dostaliśmy 17.10 gdzie nie zdążono wprowadzić wszystkich planowanych zmian co powoduje, że wersja LTS może nie dostać w pełni sprawdzonych i stabilnych pakietów. Nie jest to istotne dla pasjonatów i użytkowników domowych, ale dla przedsiębiorców, firm i biznesu już tak. Jeżeli dla kogoś istotna jest stabilność, to lepiej pozostać na dwa najbliższe lata przy 16.04 LTS.

   Do tej pory cykl wyglądał tak, na przykładzie poprzednich wersji LTS:
   14.04 LTS – wersja LTS będąca wynikiem 2 lat rozwoju.
   14.10 – wprowadzenie dużych zmian lub zrobienie przygotowania do większych zmian w następnej wersji.
   15.04 – usuwanie błędów z poprzedniej wersji, wdrożenie zmian z którymi nie zdążono w 14.10. Wychodzi też wersja 14.04.2 LTS z poprawkami i częściowym wprowadzeniem najstabilniejszych pakietów z 14.10 i 15.04
   15.10 – ostatnie szlify przed nadchodzącym LTS.
   16.04 LTS – wynik 2 lat rozwoju wersji z krótkim wsparciem, wersja która użytkowników domowym i w sektorze biznesowym ma posłużyć 2 lata a w przedsiębiorstwach nawet 5 lub więcej (serwery, oprogramowanie).

   • Ok, tylko przeczytaj news – w nim tych informacji nie ma i wygląda nieco jak napisanie:

    “Planowane na kwiecień 2018 roku Ubuntu 18.04 zostanie wydane w kwietniu 2018 roku” ;)

    Może i się czepiam, ale właśnie czym innym jest zrobienie masła maślanego, a czym innym takie opisanie sprawy jak to zrobiłeś w komentarzu. Zmiany w kolejnej wersji LTS będą faktycznie bardzo duże i czasu na dokładne przetestowanie wszystkiego nieco zabrakło.. inna sprawa, że w przypadku rynku serwerowego czy IoT tak naprawdę zmiana środowiska nie ma większego znaczenia.

    • Tobiasz Wujek

     W przypadku rynku serwerowego czy IoT to z reguły czeka się do końca wsparcia danej wersji a potem przechodzi nie na najnowszą wersję LTS a na poprzednią ze względu na dopracowanie. W 2019 kończy się wsparcie dla 14.04 i pewnie większość przeskoczy na 16.04, chyba że konfiguracja sprzętu jest dziwna to wtedy 18.04 żeby się nie szarpać za często.

  • Radosław Radziu

   Próbowałem uruchomić bez instalacji (tzw wypróbowanie). Mam lapka Asusa ROG z kartą Nvidii, procesor Intel Skylake i 16GB Ram DDR4 no i jakiś błąd mi wyskakuje (firmware bug) potem logo ubuntu ładuje się jakieś 2-3 minuty i się zawiesza… Ktoś ma jakiś pomysł jak to uruchomić?

   • Waldo

    Uruchom z xserver zamiast waylanda. NVIDIA tak ma.

   • Karol Szarafinowski

    podczas instalacji oraz zanim zainstalujesz sterowniki nvidii (apt install nvidia-???) musisz zmienić przy uruchamianiu z quiet splash na nomodeset, miałem dokładnie to samo – msi gl62, i7-6700hq, gtx950m

    https://www.youtube.com/watch?v=Y1zZm8MHbyo

  • Ris

   Dobry dla propagowania Ubuntu :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona