55-calowy telewizor

Jaki 70-calowy telewizor wybrać? Nietypowa przekątna to niestety mały wybór

Co zrobić, gdy 65 cali to za mało, a 75 cali to za dużo? Z ratunkiem przychodzą telewizory 70-calowe. Najlepsze jest to, że są… stosunkowo tanie. Najgorsze natomiast, że telewizorów 70-calowych jest jak na lekarstwo. Czy warto skusić się na 70-calowy telewizor? Kto powinien taki ekran nabyć? Oto kilka wskazówek i najlepsze dostępne modele.

65, 70 czy 75 cali?

Równe calarze telewizorów są dość nietypowe. W ostatnim czasie na popularności zyskują telewizory 50-calowe, ale wynika to z rezygnacji przez producentów z ekranów 46-, 48- i 49-calowych. Natomiast 60- i 70-calowe telewizory to rzadkość. Jednocześnie to ciekawa propozycja dla tych, którzy uważają ekran 55- lub 65-calowy za mały, a odbiorniki o 10 cali większe są dla nich za duże.

Czasem mamy problem z ulokowaniem takiego telewizora na ścianie w salonie czy na szafce RTV, dlatego też modele 70-calowe mają swoich zwolenników, choć samych telewizorów jest niewiele. Gdy w modelach 65- lub 75-calowych możemy wręcz przebierać, to tych 70-calowych jest garstka. Do tego stopnia, że nie udało mi się wybrać pięciu modeli godnych polecenia, przez co w niniejszym tekście znajdziecie tylko cztery propozycje.

Jeśli szukasz 70-calowego telewizora to dobra wiadomość jest taka, że będzie on stosunkowo tani względem swojego rozmiaru. Najtańszy model w zestawieniu kosztuje mniej niż 3000 złotych. Najdroższy jest raptem o 1,5 tysiąca droższy. Niestety też, wszystkie 70-calowe telewizory są modelami 60 Hz, nie ma co liczyć na HDMI 2.1, zaawansowane podświetlanie i inne funkcje zarezerwowane dla topowych telewizorów.

To duże, stosunkowo proste modele, wręcz budżetowe. Wyróżnia się na tym tle Philips 70PUS8535 i od niego zaczniemy to zestawienie.

Partnerem materiału jest Media Expert

Philips 70PUS8535

To przedstawiciel legendarnej już serii The One / The Performance. Mamy tu przyzwoity, jak na 60 Hz matrycę, obraz – w tym niezłą czerń i kontrast. Do tego dochodzi wsparcie dla Dolby Vision, HDR10+, HDR10 i HGL, czyli wszystkich używanych formatów HDR na rynku. Nie oczekujcie jednak, że na tej klasy telewizorze zobaczycie jakieś szczególne efekty płynące z tego wsparcia.

Jest jednak też Ambilight, czyli efektowne podświetlanie ściany za telewizorem. Jako atut należy też uznać stabilnie i sprawnie działający system Android TV, który jest stale aktualizowany. To dobry, jak nie najlepszy telewizor w tej cenie i tym rozmiarze.

Sprawdź Philips 70PUS8535 w Media Expert

Samsung UE70TU7102

W 70-calach Samsung ma do zaoferowania tylko swój podstawowy telewizor z 2020 roku. To propozycja ciekawa dla graczy, ponieważ ekran cechuje się niskim input lagiem. Ma też wygodny interfejs i bogaty Smart TV. Tizen w tym wydaniu nie jest szybki, ale działa wciąż w miarę sprawnie, a przede wszystkim stabilnie i przejrzyście.

Poleciłbym go właśnie graczom, którym nie zależy na nowych funkcjach, a po prostu na dużym ekranie. Także dzięki niezłej płynności ruchu to dobry duży telewizor do sportu. Osoby starsze też powinny być z niego zadowolone.

Wadą jest jednak skromna liczba portów HDMI. Dwie sztuki sugerują, że to telewizor do którego raczej nie będziemy podłączać zewnętrznych urządzeń.

Sprawdź Samsung UE70TU7102 w Media Expert

Samsung TU7172

Philips 70PUS7555

Podstawowy model Philipsa nie oferuje podświetlania Ambilight, ani systemu Android TV, za to korzysta z autorskiej platformy SAPHI. Ta działa szybko, ma podstawowe aplikacje VOD i jest czytelna.

Jeśli szukacie zwykłego telewizora do telewizji linearnej lub wyłącznie do Netfliksa, to może być ciekawy wybór. Poza tym ma też przyjemny dla oka wygląd, choć jakość materiałów zdradza, że mamy do czynienia z produktem budżetowym.

Sprawdź Philips 70PUS7555 w Media Expert

LG 70UN71003

To kolejny budżetowy telewizor w dużym, 70-calowym rozmiarze, ale nie ma się co dziwić, bo taka jest domena tej przekątnej. A wybór pomiędzy poszczególnymi modelami ogranicza się właściwie do preferencji związanych z interfejsem i Smart TV.

Tu WebOS działa bez zarzutów i jest funkcjonalnym rozwiązaniem. Co ciekawe, to jeden z nielicznych telewizorów LG oparty o matrycę VA. Dzięki temu ekran ten ma lepszy kontrast i czerń niż pokrewne modele LG w innych rozmiarach.

Sprawdź LG 70UN71003 w Media Expert

Poniżej znajdziecie podstawowe informacje na temat wszystkich czterech modeli w przejrzystej formie:

ModelPhilips 70PUS8535 Samsung UE70TU7102 Philips 70PUS7555 LG 70UN71003 
Smart TVAndroid TVTizenSAPHIWebOS
Istotne funkcjeAmbilightNiski InputLag  
Liczba HDMI4233
Cena4499 złotych3199 złotych3049 złotych2999 złotych
Ofertalinklinklinklink