Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Zobacz, jak działa system i gesty w Microsoft Surface Duo – smartfonie z dwoma ekranami

Można już sprawdzić, jak mniej więcej będzie prezentował się system Android na Surface Duo, którego Microsoft nadal nie chce nazywać Surface Phonem. Rzecz jest ciekawa, bo zaprezentowany w październiku Duo ma dwa ekrany.

Reklama

Faktem jest, że Microsoft nie zaprezentował żadnego dema, dotyczącego tego, jak na Surface Duo będzie działać Android z funkcjami rozszerzonymi o obsługę dwóch ekranów. Pokusił się jednak o publikację emulatora, który może sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy patrzyli na wyświetlacze nowego urządzenia.

Prawdopodobnie większość z nas nie będzie chciała bawić się w instalowanie emulatora. Na szczęście Jonas Daehnert z PhoneDesigner zrobił to za nas i opublikował zbiorcze nagranie głównego interfejsu, pokazując różne tryby podziału ekranu, nad którymi w ostatnich miesiącach pracował Microsoft.

Reklama

To wygląda jak Microsoft Launcher na dwóch ekranach

W przeważającej większości interfejs użytkownika w Surface Duo działa dokładnie tak, jakbyśmy się tego spodziewali po urządzeniu z dwoma wyświetlaczami. Trzymając sprzęt w dłoni, będziemy mogli korzystać z dwóch różnych aplikacji jednocześnie (po jednej na każdy ekran). Będzie się też dało przeciągać treści i aplikacje z jednego ekranu na drugi.

Dodatkowo, jeśli deweloperzy aplikacji się na to pokuszą, będą mogli dodać do nich zestaw elementów, które będą wyświetlane na sąsiednim ekranie, podczas gdy „pierwszy” będzie wyświetlał główny interfejs. To ciekawa wartość dodana, choć dostępna tylko dla urządzeń z dwoma ekranami, co mocno zawęża grono odbiorców. Pytanie, czy twórcom aplikacji będzie się chciało inwestować siły i czas w coś, co zobaczy tylko garstka ludzi.

Przyglądając się filmom z działaniem Surface Duo, użytkownicy nakładki Microsoft Launcher mogą dostrzegać znajome motywy i elementy. Najwyraźniej zmodyfikowany Android, który będzie zarządzał nowym urządzeniem, sporo zapożycza z tej aplikacji startującej.

Surface Duo nie będzie miał łatwo

Smartfon z dwoma ekranami będzie musiał jednocześnie rozbudzić ciekawość, zaangażować i skłonić do poświęcenia mu czasu (a najlepiej również wydania na niego pieniędzy) zarówno użytkowników, jak i deweloperów. Na szczęście będzie pracował na Androidzie, bo nowy system mobilny mógłby ten projekt dosłownie pogrzebać.

Pewnym rodzajem przestrogi przed tym, jak kończą trochę zbyt oryginalne pomysły bez zapewnienia zawczasu zaplecza programowego, jest Surface Pro X, który jest ładny, ale z powodu zastosowania procesora ARM, w wielu miejscach traci punkty za użyteczność.

Microsoft będzie miał trudną przeprawę z Surface Neo i Duo. I nie chodzi o sprzęt, a o aplikacje

źródło: Microsoft, Phone Designer przez Phandroid