Project Vector
Project Vector (fot. JLR)

Jaguar Land Rover: oto świetny elektryk do transportu miejskiego

Autonomiczne samochody wyposażone w zestaw akumulatorów i silnik elektryczny – właśnie tak ma wyglądać przyszłość transportu w miastach. Spółka Jaguar Land Rover zaprezentowała własny pomysł na taki pojazd.

Na prądzie i możliwe, że kiedyś bez kierowcy

Przyglądając się trendom na rynku motoryzacyjnym wyraźnie widać, że wielu największych producentów stawia na napędy elektryczne i zaawansowane funkcje wspierające, a nawet wyręczające kierowcę. Współczesne samochody, które możemy już kupić kupić w salonach, to prawdziwe komputery na kołach – np. BMW X5 czy Mercedes CLA, a najbliższa przyszłość ma być jeszcze bardziej interesująca.

Project Vector
Project Vector (fot. JLR)

Jaguar Land Rover zaprezentował właśnie koncept pojazdu o nazwie Project Vector. Mamy do czynienia z samochodem skierowanym do używania w mieście, który mimo niewielkich rozmiarów, zapewni sporo przestrzeni dla pasażerów, a całą trasę pokona bezemisyjnie. Firma podkreśla, że samochód jest „przystosowany do autonomii”. Warto jednak zauważyć, że na obecnych grafikach widoczna jest kierownica.

Kompaktowe rozmiary dostosowane do miasta

Cała konstrukcja elektryka ma zaledwie cztery metry, czyli pod względem długości jest zbliżona do nowej generacji Opla Corsy czy Volkswagena Polo. Akumulatory, aby niepotrzebnie nie zabierać miejsca, zostały umieszczone w podłodze.

Producent twierdzi, że wnętrze Vectora będzie można dostosować do różnych zastosowań. Samochód będzie mógł służyć zarówno w celach prywatnych, jak i do transportu wspólnego. Ponadto, ma sprawdzić w zastosowaniach komercyjnych, przykładowo dostarczając towar na krótkich odcinkach.

Project Vector
Project Vector (fot. JLR)

Jaguar Land Rover rozumie trendy kształtujące współczesne społeczeństwo. Projekt Vector pokazuje JLR jako lidera innowacji, dzięki któremu nasze społeczeństwo jest bezpieczniejsze i zdrowsze, a środowisko naturalne czystsze. W ramach tego projektu współpracujemy z najzdolniejszymi umysłami ze środowisk akademickich, łańcucha dostaw i usług cyfrowych, aby stworzyć połączone, zintegrowane systemy mobilności – poinformował Ralf Speth, dyrektor generalny spółki Jaguar Land Rover.

Pierwsze testy mogą ruszyć już wkrótce

Project Vector w ramach programu pilotażowego ma trafić na ulice miast już w 2021 roku. JLR nie zamierza więc czekać na ruchy konkurencji i już wkrótce rozpocznie walkę o wdrożenie elektromobilności do miast. Warto dodać, że firma ma już doświadczenie w produkcji bezemisyjnych samochodów – w ofercie dostępny jest Jaguar I-Pace, który często określany jest jednym z ciekawszych elektryków.

źródło: Engadget, JLR