iPhone z macOS? To prawdopodobny scenariusz

Bez obaw, Apple nie jest masochistą i nie zmusi użytkowników iPhone’ów do obsługi macOS na niewielkim ekranie. Wprowadzenie desktopowego systemu operacyjnego na smartfony ma mieć inny cel.

Smartfon w roli przenośnego komputera

Pamiętacie jeszcze funkcję Continuum w Windows 10 Mobile? W założeniach, smartfon po podłączeniu do niego monitora, klawiatury i myszki miał zapewnić możliwość pracy z systemem zbliżonym do desktopowej wersji Windowsa. Tak, mieliśmy otrzymywać dwa urządzenia w jednym – smartfon, a także niewielki, przenośny komputer. Było to ambitne przedsięwzięcie, ale projekt Microsoftu nie spotkał się z dobrym przyjęciem i szybko został pogrzebany.

Samsung Dex. (fot. Tabletowo.pl)

Podobne rozwiązanie wprowadził także Samsung. Trzeba przyznać, że oprogramowanie Koreańczyków pod wieloma względami okazało się lepsze od Microsoft Continuum. Mimo tego, nie zdobyło jakieś większej popularności. Wciąż wiele osób preferuje bardziej klasyczne komputery, działające pod kontrolą Windowsa czy macOS.

iPhone z macOS zamiast Maka

Niewykluczone, że niebawem zobaczymy nową wersję “Continuum”. Nie, nie będzie to projekt Microsoftu, ale firmy z Cupertino. Serwis AppleInsider, powołując się na informacje udostępnione przez MauriQHD na Twitterze, donosi, że Apple pracuje nad wprowadzeniem macOS na iPhone’y. Pozwoliłoby to podłączenie smartfona do stacji dokującej lub monitora i otrzymanie pełnego desktopa.

Obecnie w Cupertino rozwijane są prototypowe urządzenia i sprawdzane są różne opcje – np. połączenie bezprzewodowe lub z wykorzystaniem kabla. Całość ma być już na dość zaawansowanym etapie, ale możliwe, że na ewentualną premierę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – Apple najwidoczniej chce wypuścić dopracowany produkt, aby nie powtórzyć błędów Microsoftu.

Apple ma już Maka z ARM, więc czas na iPhone’a z macOS? Możliwe. (fot. Apple)

Firma ma wykorzystać doświadczenie zebrane podczas wprowadzania autorskich układów ARM na Maki. Przeniesienie macOS na iPhone’a nie powinno więc stanowić dużego wyzwania – w końcu zarówno smartfony, jak i komputery Apple, będą wkrótce działać na bardzo zbliżonych procesorach – architekturze ARM.

Wspomniany wcześniej MauriQHD, zapytany czy Apple zastosuje coś na wzór Boot Camp i dwóch systemów uruchamianych obok siebie, stwierdził, że będzie to „bardziej hybrydowe” rozwiązanie.

Polecamy również: