Face ID
iPhone XR z modułem Face ID. (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

iPhone XR najpopularniejszym smartfonem pierwszej połowy 2019 roku

Nie jestem zaskoczony wysoką popularnością iPhone’a XR. Bardziej interesujący jest brak innego zeszłorocznego smartfona Apple w zestawieniu najczęściej kupowanych modeli w pierwszej połowie 2019 roku.

iPhone XR okazał się hitem, ale…

Nowy raport IHS Markit, który poznaliśmy dzięki serwisowi CNET, przedstawia listę najczęściej kupowanych smartfonów w pierwszej połowie 2019 roku. Przedstawione dane dotycząca globalnej sprzedaży.

Pierwsze miejsce z wynikiem 26,9 mln sprzedanych egzemplarzy należy do iPhone’a XR, czyli najtańszego smartfona z zeszłorocznej oferty Apple. Kolejny smartfon firmy Tima Cooka, iPhone 8, znalazł się na czwartej pozycji z rezultatem 10,3 mln. W pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze model XS Max, który osiągnął wynik 9,6 mln.

Owszem, wynik iPhone’a XR jest imponujący, ale Apple nie ma dużych powodów do świętowania. Warto zauważyć, że w zestawieniu brakuje iPhone’a XS, a także dane z wcześniejszych okresów wyglądały lepiej – pierwsza piątka często składała się głównie z urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

(fot. CNET)

Gorsze wyniki Apple można zauważyć również w globalnym zestawieniu popularności poszczególnych producentów. Zarówno według danych Counterpoint, jak i tych przedstawionych przez firmę Strategy Analytics, iPhone’y zaliczyły ostatnio wyraźny spadek sprzedaży.

Jasne, całą sytuację można tłumaczyć nasyceniem rynku i dłuższym cyklem życia smartfonów. Mimo tego uważam, że spadek sprzedaży iPhone’ów spowodowany jest również innymi czynnikami. Po pierwsze, cena nowych modeli jest zbyt wysoka – stąd też wciąż niesłabnące zainteresowanie iPhonem 8. Po drugie, XS i XS Max nie wprowadzają żadnych odczuwalnych innowacji względem wcześniejszego iPhone’a X.

Niewykluczone, że tegoroczne iPhone’y, które również zapowiadają się dość nudno, nie poprawią słabnącej sprzedaży. Patrząc na liczne opinie użytkowników sprzętu Apple, wyraźnie dostrzegalny jest trend pozostania z obecnym iPhonem – X, XS lub nawet model 8, to dla wielu osób wciąż wystarczający sprzęt.

Co słychać u Samsunga, Xiaomi i pozostałych producentów?

Według danych IHS Markit, drugim najczęściej kupowanym smartfonem był Samsung Galaxy A10 – 13,4 mln. Trzecia pozycja należy do Galaxy A50 – 12 mln. Natomiast pierwszą piątkę zamyka Xiaomi Redmi 6A, który osiągnął 10 mln sprzedanych egzemplarzy.

Patrząc na całe zestawienie najpopularniejszych smartfonów można łatwo wyciągnąć kilka wniosków. Jeśli chodzi o topowe, drogie smartfony, to wciąż rynek należy do Apple. Z kolei pozostali producenci muszą zadowolić się głównie sprzedażą modeli ze średniej i niskiej półki cenowej. Sprawia to, że Apple zarabia naprawdę duże sumy na rynku smartfonów – droższe urządzenia pozwalają na zachowanie wyższych marż, bez konieczności uciekania się do walki o cyferki i jak najniższą cenę.

Ponadto, wyraźnie widać dominację kilku firm – Samsung, Apple i Xiaomi. Jedynym wyjątkiem jest model OPPO A5 na 8. pozycji. Pozostałe miejsca należą już do urządzeń produkowanych przez wymienioną trójkę.

Polecamy także:

iPhone XR – „średniak” według Apple (recenzja)

źródło: CNET, IHS Markit