(fot. Apple)

iPadOS już dostępny! Oto najważniejsze nowości i lista obsługiwanych iPadów

iOS wydany pod zupełnie nową nazwą i jeszcze bardziej dostosowany do większych wyświetlaczy jest już dostępny na tablety z logo nadgryzionego jabłka. Użytkownicy wspieranych iPadów mogą bowiem zainstalować iPadOS.

Najważniejsze nowości w iPadOS

Podczas tegorocznej konferencji WWDC dowiedzieliśmy się, że iOS w wersji na tablety został wyraźniej oddzielony od wydania na smartfony. Oprócz zestawu unikalnych funkcji, otrzymał on nową nazwę. Również termin udostępniania finalnej wersji jest inny niż w przypadku iOS 13.

iPadOS, podobnie jak ostatnie większe aktualizacje oprogramowania na iPady, skupia się na usprawnieniach i funkcjach, które mają zwiększyć komfort pracy. Owszem, pracy, bowiem Apple stara się przeforsować swoje tablety jako narzędzia równe komputerom.

(fot. Apple)

Pierwszą większą nowością jest systemowy Dark Mode, który w tym roku został wprowadzony również na iPhone’ach. Ciemny motyw widoczny jest prawie wszędzie, zarówno w elementach samego systemu operacyjnego, jak i w aplikacjach Apple. Całość prezentuje się atrakcyjnie i spójnie.

iPadOS przynosi jeszcze odświeżony ekran główny, na którym siatkę ikon ułożono w bardziej zwarty sposób i wprowadzono widżety. Kolejne udoskonalenia dotyczą wielozadaniowości. Możliwe jest teraz otworzenie obok siebie dwóch okien tej samej aplikacji, przechodzenie między wieloma oknami w panelu Slide Over, otwieranie nowych okien przeciąganiem treści (np. linku lub lokalizacji) do nowej przestrzeni, a także pojawił się usprawniony ekran przełączania między aplikacji.

(fot. Apple)

Dzięki funkcji Sidecar można wykorzystać iPada jako dodatkowy ekran do komputera z macOS. Połączenie realizowane jest bezprzewodowo lub przewodowo, co w drugim przypadku umożliwia ładowanie podłączonego iPada. Ponadto, iPad zapewnia obsługę rysika w aplikacjach wydanych na macOS.

Aktualizacja wprowadza na tablety Apple jeszcze inne nowości. Wśród tych ciekawszych warto wymienić lepszą obsługę rysika, nowe opcje pracy z tekstem, ruchomą klawiaturę, niestandardowe czcionki, usprawnienia w aplikacji Pliki i udoskonalenia w przeglądarce Safari. Ponadto, użytkownik dostaje nowe podejście do danych udostępnianych aplikacjom, możliwość logowania się za pomocą Sign in with Apple oraz odświeżoną aplikację Przypomnienia i Zdjęcia.

iPadOS – lista urządzeń

Nowa wersja systemu operacyjnego Apple dla tabletów dostępna jest na:

 • iPad Pro 12,9 cala
 • iPad Pro 11 cali
 • iPad Pro 10,5 cala
 • iPad Pro 9,7 cala
 • iPad (7. gen)
 • iPad (6. gen)
 • iPad (5. gen)
 • iPad mini (5. gen)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. gen)
 • iPad Air 2

Polecamy również:

iOS 13 – wrażenia po przejściu na ciemną stronę mocy

źródło: Apple