iPhone 13 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Masz problemy z jakością rozmów na iPhonie 13? To wina Apple

Od premiery najnowszych smartfonów Apple z linii iPhone 13 minęło już trochę czasu. Jednak dopiero teraz głośno zrobiło się o funkcji, która została usunięta przez producenta i nic nie wskazuje, aby miała zostać przywrócona.

Apple nie pochwaliło się brakiem jednej z funkcji

Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jestem w ogóle zdziwiony postawą zespołu Tima Cooka. Tym bardziej, że konkurencja również nie jest zbyt wylewna w kwestii negatywnych zmian w swoich produktach.

Wyobrażacie sobie, że podczas konferencji wysoko postawiona osoba w Apple wychodzi na scenę i wymienia braki w iPhonie względem poprzedniej generacji? Jasne, czasami tak się zdarzało (np. usunięcie minijacka), ale zawsze było to argumentowane postępem, krokiem do przodu i wizją przyszłości, w której „przestarzała” technologia nie będzie miała racji bytu.

Trudno jednak zastosować podobną taktykę w przypadku wszystkich negatywnych zmian, jak chociażby krótszego czasu pracy na baterii czy braków w oprogramowaniu. Dobrym przykładem jest usunięcie funkcji o nazwie Redukcja hałasu otoczenia. Pozbycie się jej nie wnosi jakiejkolwiek korzyści i tak naprawdę nie ma sensu.

Nic więc dziwnego, że podczas prezentacji modeli z linii iPhone 13 na scenie nie pojawił się przykładowo Craig Federighi, aby z uśmiechem oznajmić, że w najnowszych smartfonach nie uświadczymy redukcji hałasu z otoczenia. Nie powinno też dziwić, że Apple niezbyt chętnie chwali się tym na swojej stronie.

Niestety, żaden z modeli iPhone 13 nie otrzyma tej funkcji

Jak informuje 9to5Mac, od dłuższego czasu w internecie zaczęło przybywać skarg właścicieli „Trzynastek”, którzy wskazywali, że w ich smartfonach nie ma funkcji Redukcja hałasu otoczenia. Pojawiały się głosy, że mogła zostać przeniesiona w inne miejsce w ustawieniach lub jej brak jest wynikiem błędu.

iPhone redukcja hałasu otoczenia
Redukcja hałasu otoczenia jest dostępna m.in. w iPhonie 12 Pro (fot. Tabletowo.pl)

Powyższe przypuszczenia się nie potwierdziły. Z rozmowy przeprowadzonej przez jednego z użytkowników iPhone’a 13 z pomocą techniczną Apple wynika, że funkcja nie zostanie przywrócona. Nie dowiedzieliśmy się jednak, z jakich powodów zdecydowano się na jej wyłączenie.

Warto mieć na uwadze, że funkcja redukcji hałasu ma poprawiać jakość dźwięku rozmów, gdy trzymamy smartfon przy uchu. Co ciekawe, nie jest ona dostępna wyłącznie w modelach z linii iPhone 13. Na starszych iPhone’ach jak najbardziej możemy z niej korzystać – wystarczy przejść do ustawień i ją aktywować.

Niektórzy użytkownicy donoszą, że przez brak redukcji hałasu otoczenia słyszalne jest echo, gdy iPhone 13 jest podłączony do CarPlay. Niestety, Apple nie widzi lub nie chce widzieć tego problemu.