Qualcomm Snapdragon X60 modem 5G
Modem 5G Qualcomm Snapdragon X60 (źródło :Qualcomm)

iPhone 12 może otrzymać najnowszy modem 5G od Qualcomma

Choć premiera tegorocznych smartfonów od Apple najprawdopodobniej zostanie opóźniona, z pewnością prędzej czy później się odbędzie. Jedną z najważniejszych różnic na tle ubiegłorocznych konstrukcji ma być zastosowanie modemu zapewniającego łączność z siecią w standardzie 5G. Właśnie pojawiły się pogłoski, jakoby Apple miało zastosować inny modem niż dotychczas planowano.

Qualcomm X60 zamiast X55 w iPhone 12 – czy to możliwe?

Kiedy w lutym bieżącego roku firma Qualcomm prezentowała światu modem 5G oznaczony symbolem X60, wyraźnie podkreślano, że producenci będą mogli z niego skorzystać w budowie swoich urządzeń dopiero za kilkanaście miesięcy.

Tymczasem, jak donoszą tajwańskie media, jeden z najważniejszych dostawców układów scalonych dla Apple – TSMC, jeszcze w tym miesiącu rozpocznie produkcję procesorów Apple A14 oraz właśnie modemów Qualcomm X60. Czy może to oznaczać, że na wyposażeniu iPhone’a 12 znajdzie się właśnie najnowszy modem od Qualcomm? Niestety, najprawdopodobniej nie.

Czasu jest zbyt mało

Od premiery najnowszego modemu Qualcomma minęło zaledwie kilka miesięcy. Wydaje się rzeczą niemożliwą, by w tak krótkim czasie skutecznie zaimplementować nowe rozwiązanie do takiego urządzenia, jak iPhone 12. Owszem, perspektywa zastosowania modemu produkowanego w procesie technologicznym 5 nm jest bardzo kusząca, bo z pewnością wpłynie to na ograniczenie zużycia energii przez ten komponent, jednak nie można tego zrobić kosztem ewentualnych problemów z pracą całego urządzenia. iPhone 12 to w tym momencie sztandarowy produkt firmy, dlatego jego niezawodność to sprawa kluczowa.

procesor Qualcomm Snapdragon 5G iPhone 12
procesor Qualcomm Snapdragon 5G (źródło: Qualcomm)

Poza tym, produkująca iPhone’a 12 firma Apple słynie raczej z kopiowania i dopracowywania rozwiązań stosowanych od jakiegoś czasu przez konkurencję, przez co skutecznie unika większych wpadek. Czy w tak istotnym aspekcie zdecydowałaby się na przecieranie szlaków? Śmiem wątpić.

Fabryka TSMC produkująca układy Qualcomm i Apple iPhone 12
fot. TSMC

Zdecydowanie bardziej prawdopodobnym jest wariant, w którym modem 5G Qualcomm X60 trafi w pierwszej kolejności do przyszłorocznych urządzeń firmy z Cupertino, w tym kolejnej generacji iPada Pro, a wczesne rozpoczęcie produkcji służy przeprowadzeniu odpowiednio długich i kompleksowych testów.

Gdyby jednak Apple zdecydowało się na użycie X60 już teraz, zyskałoby sporą przewagę technologiczną nad konkurencją. Nowy modem, dzięki możliwości agregacji pasm zarówno poniżej częstotliwości 6 GHz, jak i wykorzystujących fale milimetrowe (mmWave), będzie oferował zdecydowanie szybsze, a przede wszystkim stabilniejsze połączenie z siecią niż jego poprzednik, obecnie stosowany powszechnie przez różnych producentów.

Na który wariant ostatecznie zdecyduje się Tim Cook i jego pracownicy? O tym przekonamy się zapewne dopiero w dniu premiery najnowszych iPhone’ów 12.