Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

Apple ułatwi serwisantom naprawę iPhone’ów 12

Urządzenia marki Apple nie mają najlepszej opinii wśród osób pragnących zmniejszać produkcję elektrośmieci. Wiele podzespołów zlutowanych ze sobą oraz niska dostępność części serwisowych niestety nie pomagają w ochronie środowiska.

Reklama

Nie jest to wszak tajemnicą, że elektrośmieci są problemem na całym świecie. Apple chce jednak dalej redukować ich produkcję i już wkrótce serwisanci nie będą zmuszeni wymieniać całego urządzenia w określonych przypadkach. Modele iPhone 12 i iPhone 12 mini staną się dzięki temu łatwiejsze w naprawie.

Nowe zestawy naprawcze dla modeli iPhone 12 i iPhone 12 mini

Apple ma zamiar zacząć udostępniać serwisantom większy zestaw podzespołów niż dotychczas. Dzięki temu naprawy urządzeń będą łatwiejsze, a produkcja elektrośmieci w serwisach się zmniejszy.

Jak donosi serwis MacRumors, autoryzowane salony napraw Apple otrzymały niedawno informację o wprowadzeniu nowego zestawu serwisowego dla modeli iPhone 12 i iPhone 12 mini, nazywanego ogólnie „iPhone Rear System”. Ma on zawierać komplet podzespołów z wyłączeniem wyświetlacza oraz tylnych aparatów.

iPhone 12 drop test
źródło: GizmoSlip

Sugeruje to, że nowy zestaw będzie składał się m.in. z płyty głównej, baterii, Taptic Engine czy też systemu Face ID. Ma to pozwolić na wykonanie napraw serwisowych na urządzeniach, które borykają się z uszkodzeniami któregoś z komponentów, a także iPhone’ów, które nie są w stanie w ogóle się uruchomić. Zmniejszy to konieczność wymiany całego urządzenia w przypadku poważniejszej usterki.

Są jednak pewne „ale”…

Warto zauważyć, że nowa część serwisowa składa się tak naprawdę z… całego smartfona oprócz wyświetlacza i aparatów. Przekłada się to na jedynie minimalne ograniczenie produkcji elektrośmieci, a na dodatek polityka Apple wymaga od klientów, by wyświetlacz oraz aparaty były wolne od wad. Jeśli więc oddamy do naprawy iPhone’a z uszkodzonym wyświetlaczem oraz płytą główną, nasze urządzenie będzie musiało zostać wymienione w całości.

Oprócz tego, na chwilę obecną Apple wspomina jedynie o modelach iPhone 12 i iPhone 12 mini. Starsze smartfony oraz iPhone’y 12 Pro i 12 Pro Max, przynajmniej na tę chwilę, nie są objęte nowym rodzajem naprawy.

iPhone 12
iPhone 12

Apple chce być bardziej eko

Wspomniana zmiana ma być początkiem bardziej stanowczych kroków w kierunku zmniejszenia śladu węglowego firmy. Apple podkreśla, że dzięki takim posunięciom jest w stanie realizować swoje postanowienia, dotyczące ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Sugeruje to, że mimo wprowadzenia takiego rozwiązania wyłącznie dla dwóch modeli, w przyszłości taki system napraw może zostać zastosowany dla wielu innych urządzeń firmy.

Autoryzowane Serwisy Apple na całym świecie będą mogły realizować naprawy z wykorzystaniem nowych części od najbliższego wtorku, 23 lutego 2021 roku.