iOS 14 (fot. Apple)

Imponujące, jak wiele iPhone’ów działa już na iOS 14!

Nowe mobilne systemy Apple zostały zaprezentowane w czerwcu zeszłego roku, a zaczęły być udostępnianie oficjalnie użytkownikom po premierze nowych urządzeń we wrześniu 2020 roku. Minęło od tamtego czasu niemalże pół roku, a nowe oprogramowanie zdążyło wylądować na naprawdę sporej liczbie urządzeń. Pod względem aktualizowania Apple nie ma sobie równych, choć nie ma drugie producenta, który ma tak ułatwione zadanie.

iOS 14 zainstalowany na 80% urządzeń

Obecne wydanie mobilnego systemu Apple przeznaczonego dla iPhonów nie przyniosło rewolucyjnych zmian, choć wprowadziło kilka ciekawych i wyczekiwanych funkcji. Aktualizacja do iOS 14 została dobrze odebrana przez użytkowników sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, którzy docenili to, że wersja 14 w chwili premiery była bardziej dopracowana niż poprzednie wydanie, a liczba drobnych błędów nie była przytłaczająca.

Gigant z Cupertino na swojej stronie podzielił się statystykami pokazującymi jaki udział ma ich najnowszy system. Jak możemy zobaczyć, nowy system gości już na 80% urządzeń – liczby te muszą robić wrażenie. Jeszcze lepiej jest, gdy spojrzymy na urządzenia nie starsze niż czteroletnie – tutaj udział iOS 14 wynosi aż 86%.

Udział iOS 14 pół roku po premierze (źródło: Apple)
Udział iOS 14 pół roku po premierze (źródło: Apple)

iPadOS 14 wypada nieco gorzej

iPadOS to wydana w 2019 roku, zmodyfikowana wersja systemu mobilnego Apple, która doczekała się wielu zmian dostosowujących system do lepszej obsługi urządzeń z większymi ekranami. Wersja numer 14 wnosi kolejne usprawnienia i poprawki, a przede wszystkim lepiej wykorzystuje miejsce na ekranie.

Jeśli mówimy o systemie przeznaczonym dla iPadów, nie zdążył się on rozgościć na urządzeniach tak dobrze, jak jego odpowiednik dla smartfonów. Niemniej, wynik na poziomie 70% należy uznać za całkiem niezły. Tym bardziej, że tablety to urządzenia rzadziej wymieniane, a więc istnieje duża szansa, że na rynku funkcjonuje sporo iPadów, które nie mogą liczyć na aktualizację do iPadOS 14.

Udział iPadOS 14 pół roku po premierze (źródło: Apple)
Udział iPadOS 14 pół roku po premierze (źródło: Apple)

Potwierdzeniem tego mogą być liczby pokazujące udział najnowszego wydania systemu dla iPadów nie starszych niż czteroletnie. Wynik na poziomie 84% jest zauważalnie lepszy od tego uwzgledniającego wszystkie tablety firmy.

Apple wie jak aktualizować

Użytkownicy mobilnego systemu operacyjnego w wykonaniu Google z pewnością patrzą na przytoczone liczby z zazdrością. Nie da się bowiem ukryć, że tempo aktualizacji w wykonaniu Apple jest niedoścignione dla rywali.

Nie zapominajmy jednak, że Apple ma bardzo ułatwione zadanie – projektowanie sprzętu i tworzenie dla niego własnego oprogramowania to są bardzo sprzyjające warunki do aktualizacji. Trudno jednak nie docenić tego, w jaki sposób producent aktualizuje swoje urządzenia.