(źródło: Apple)

Po aktualizacji iPhone’a do iOS 17 możesz zauważyć szybsze rozładowywanie się baterii

Użytkownicy urządzeń Apple pobierają i instalują nową wersję systemów na ich ulubione sprzęty codziennego użytku. Część posiadaczy iPhone’ów może odnotować jednak krótsze działanie na baterii w smartfonach.

iOS 17 już oficjalnie dostępny do pobrania

Po długich miesiącach oczekiwania, a także testów prowadzonych przez osoby chętne pobrać nie w pełni sprawne wersje beta systemu, iOS 17 trafił do szerokiej dystrybucji. Każdy chętny może zassać aktualizację i sprawdzić, co nowego przygotowali deweloperzy pod czujnym okiem Tima Cooka.

iOS 17
(fot. Apple)

Oczywiście nie wszystkie modele smartfonów są kompatybilne z nowym systemem. Paczkę nowości pobrać mogą posiadacze iPhone’ów SE 2. generacji, a także modeli iPhone Xr, iPhone XS, iPhone XS Max i wszystkich nowszych. Wiadome było od początku, że iPhone X już się na aktualizację nie załapie.

Zauważalny spadek wydajności baterii po aktualizacji

Ci, którzy już pobrali iOS 17 na swój telefon, mogli dostrzec pewien niepokojący objaw. Otóż wydaje się, że po aktualizacji iPhone’y trzymają na baterii krócej, niż wcześniej. To tylko wrażenie, czy rzeczywiście coś jest na rzeczy?

Prowadzący kanał YouTube o nazwie iAppleBytes postanowili sprawdzić, jak długo starsze smartfony Apple będą działać na jednym ładowaniu, mając za system operacyjny nowy iOS 17, w porównaniu z tym, jakie czasy pracy potrafiły wykręcać na iOS 16.

W teście wzięło udział 5 różnych modeli: iPhone SE 2, iPhone Xr, iPhone 11, iPhone 12 oraz iPhone 13. Na każdym odpalono test baterii w benchmarku Geekbench – przed i po aktualizacji do nowego systemu. Wnioski są jednoznaczne: w każdym z przypadków, czas działania na jednym ładowaniu znacząco się skrócił. Na przykład iPhone Xr zaprezentował najgorszą wydajność baterii od wprowadzenia iOS 14.

By podkreślić, jak duże są różnice, między tym, jak iOS 17 „traktuje” baterię w porównaniu do poprzedniej wersji systemu, iAppleBytes postanowiło dodatkowo zwizualizować problem na wykresie.

Wyniki Geekbench testów baterii na iOS 17
(fot. iAppleBytes)

W kolumnie poświęconej nowemu systemowi Apple ewidentnie widać spadki wydajności akumulatorów – i to we wszystkich biorących udział w testach modelach iPhone’ów. W większości przypadków odnotowano wręcz historycznie niskie wartości punktowe w teście baterii Geekbench.

Wobec powyższego, może nie warto spieszyć się z aktualizacją swojego iPhone’a? Użytkowanie do czasu wydania jakiejś poprawki oprogramowania przez Apple, przynajmniej dla niektórych, może być w przeciwnym wypadku dość problemowe.