Reklama
iOS 14 (fot. Apple)

Według programistów stabilną wersję iOS 14 udostępniono zbyt szybko

Apple wczoraj ogłosiło, że nowe wersje systemów operacyjnych, czyli iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 i tvOS 14, zostaną udostępnione dzień po konferencji. Ten pośpiech wywołał irytację u twórców oprogramowania.

Reklama

iOS 14 już dziś na iPhone’ach

Na wczorajszej konferencji firma Tima Cooka nie pochwaliła się nowymi iPhone’ami. Na prezentację „Dwunastek” musimy jeszcze trochę poczekać. Mimo tego, Apple przygotowało małą niespodziankę dla fanów smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Dowiedzieliśmy się bowiem, że iOS 14 zostanie udostępniony już dzień po wrześniowym Apple Event. Ponadto, nowe wersje systemów trafią również na iPady, Apple Watche, a także przystawki Apple TV.

Sprawne udostępnienie nowych wersji oprogramowania to z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich zniecierpliwionych, którzy nie mogą doczekać się sprawdzenia nowości przygotowanych przez Apple. Cóż, okazuje się, że nie wszyscy mają powody do zadowolenia – podejście firmy z Cupertino zirytowało programistów.

Apple nie zapewniło dodatkowego czasu

Na problem zwraca uwagę serwis 9to5Mac, który powołuje się na liczne skargi programistów. Wielu twórców oprogramowania, po wczorajszej konferencji, zgodnie stwierdziło, że nie otrzymali odpowiedniej ilości czasu, aby przygotować się do wydania stabilnej wersji iOS 14.

Programiści wskazują, że zazwyczaj otrzymywali tydzień na wprowadzenie ostatnich zmian w swoich aplikacjach, by działały one poprawnie na nowej wersji systemu operacyjnego. Natomiast teraz, bez wcześniejszego poinformowania, Apple zapewniło twórcom tylko dzień.

watchOS 7
watchOS 7 – wersja GM i błędy (fot. @isky, Twitter)

Co więcej, nie tylko programiści nie byli przygotowani na tak sprawne wprowadzenie nowych wersji systemów, ale także samo Apple. Narzędzia programistyczne, w momencie ogłoszenia premiery iOS 14 i innych systemów, miały różne braki.

Owszem, niektórzy będą już dziś cieszyć się z nowych systemów, ale niewykluczone, że nie zabraknie błędów. Po pierwsze, kłopoty mogą sprawiać wybrane aplikacje i gry. Po drugie, niektórzy testerzy wskazywali na problemy z ostatnimi betami i nie wiadomo, czy inżynierom Apple udało się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia.

Ponadto, nawet wydane wczoraj wersje GM dla programistów u niektórych testerów nie chcą działać zbyt stabilnie. Należy zaznaczyć, że prawdopodobnie te same wersje trafią dziś do wszystkich użytkowników. Ciekawe, czy będziemy mieli do czynienia z powtórką z iOS 13, który początkowo nie zachwycał jakością.