(fot. pixabay.com)

iOS 14 ma wprowadzić… więcej kursorów myszy

Do iPhone’a i iPada można już podłączyć myszkę. Zmiany odkryte w kodzie iOS 14 sugerują, że Apple zamierza rozwinąć tę funkcję.

Reklama

Więcej kursorów w iOS

Obecnie w celu podłączenia myszki do iUrządzenia musimy udać się do ustawień dostępności, a następnie zaznaczyć odpowiednią opcję. Po jej aktywacji, a także podłączeniu urządzenia zewnętrznego, na ekranie zostanie wyświetlona sporych rozmiarów kropka, pełniąca rolę wskaźnika.

Reklama

Jak informuje serwis 9to5Mac, w iOS 14 i iPadOS 14 obsługa myszki zostanie rozbudowana. Niewykluczone, że w ten sposób Apple chce rozwinąć nawigowanie po interfejsie bez konieczności sięgania do dotykowego wyświetlacza.

Zmiany sprawią, że większość funkcji kursora znanych z komputerów działających pod kontrolą macOS zostanie przeniesiona na iPhone’y i iPady. Wygląd kursora ma dostosowywać się do wskazywanego elementu – np. przełączenie standardowej strzałki na dłoń podczas najechania na link z łączem.

iOS 14 na pierwszym filmie. Oto, jak ma działać nowy system Apple

Ponadto, wraz z nowymi wskaźnikami, Apple ma wprowadzić gesty podobne do tych z macOS. Dzięki temu, obsługa za pomocą podłączonego gładzika powinna być wygodniejsza i bardziej intuicyjna, szczególnie jeśli użytkownik korzysta lub wcześniej korzystał z komputera Apple.

Większą różnicą w zachowaniu kursora na iUrządzeniu względem macOS może być czas jego wyświetlania. Na Makach wskaźnik widoczny jest prawie cały czas, oczywiście z pewnymi wyjątkami – np. odtwarzanie filmu na pełnym ekranie. Z kolei na iOS i iPadOS kursor prawdopodobnie będzie ukrywany po kilku sekundach braku aktywności. W celu jest przywrócenia, trzeba będzie ponownie dotknąć gładzika lub myszki.

Klawiatura z gładzikiem

Zmiany dotyczące kursora są jak najbardziej prawdopodobne. Tym bardziej, że wcześniejsze informacje sugerują wprowadzenie nowego akcesorium do iPada Pro. Zespół Tima Cooka ma bowiem pracować nad zewnętrzną klawiaturą wyposażoną w gładzik.

Możliwe, że dodanie nowych wskaźników spowoduje również „wyciągnięcie na wierzch” funkcji związanych z podłączeniem myszki. Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie odpowiednia opcja znajduje się w sekcji „Dostępność”. Nie jest zbyt intuicyjne rozwiązanie, a co więcej, takie umiejscowienie sprawia, że wiele osób może w ogóle nie wiedzieć o dostępności obsługi kursora.

Polecamy również:

Trzymam kciuki! iOS 14 może pozwolić na zmianę domyślnych aplikacji

źródło: 9to5Mac