Kosmos dla Androida, codzienność dla Apple. Adaptacja iOS 13 przekroczyła 70%

System iOS 13 jest już zainstalowany na 77 procentach iPhone’ów, które zostały wydane w ciągu ostatnich czterech latach. To wyniki nieosiągalne dla najnowszej odsłony Androida od Google.

Równa, powtarzalna statystyka

Na początku stycznia 2019 roku Apple opublikowało dane, z których wynikało, że system iOS 12 został zainstalowany na 78% urządzeń firmy, które pojawiły się w ciągu czterech lat poprzedzających tę informację. Bardzo podobna statystyka pojawiła się dziś – iOS 13 znalazł się na 77% sprzętów analogicznej grupy. Około 17% iPhone’ów wciąż działa na iOS 12, a 6% na wcześniejszych wersjach iOS.

W sumie 70 procent wszystkich urządzeń z systemem iOS działa na najnowszej jego wersji – liczba ta uwzględnia także starsze niż czteroletnie iPhone’y. W tej grupie 23% użytkowników korzysta z iOS 12, a 7% z poprzednich edycji.

Po raz pierwszy – osobne dane dla iPadOS

Apple zmieniło sposób publikacji danych i oddzieliło informacje o iOS od tych dotyczących iPadOS.

Według aktualnych danych, 79 procent iPadów wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat działa na iPadOS 13, na iOS 12 – 19%, a 2% na wcześniejszych wersjach.

Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie działające iPady, w tym starsze modele, 57% ich właścicieli korzysta z systemu iPadOS 13, 27% z iOS 12, a 16% z wcześniejszych wersji. Sugeruje to, że w obiegu wciąż znajduje się sporo tabletów Apple, które nie zostały zaktualizowane do wyższej, dostępnej dla nich edycji sytemu operacyjnego.

iPadOS już dostępny! Oto najważniejsze nowości i lista obsługiwanych iPadów

Android 10 na… nie wiadomo ilu urządzeniach

Google od długich miesięcy nie publikuje danych dotyczących fragmentacji swojego systemu. Oczywiście najbardziej wartościowe byłoby określenie, jak dużo smartfonów Pixel działa na Androidzie 10, a nie branie pod uwagę wszystkich producentów, z których każdy ma swoje tempo aktualizacji.

W gruncie rzeczy bylibyśmy wdzięczni za cokolwiek. Dane z maja 2019 roku to „najświeższe” info dotyczące tempa adaptacji nowego Androida i coś czuję, że jest już mocno przeterminowane.

iOS 13.3.1 już jest! Dawno nie było jakichś poprawek…

źródło: Apple przez macrumors