(fot. pixabay.com)

iPhone SE ma już nie dostać iOS-a 13. Porzucone mogą zostać także inne modele

Wydany w zeszłym roku iOS 12 nie wprowadził wiele nowości, ale przyniósł odczuwalną poprawą szybkości działania na starszych urządzeniach. Apple udostępnił go nawet na iPhone’a 5s z 2013 roku, co jak najbardziej zasługuje na dużą pochwałę. Niestety, tegoroczna duża aktualizacja ma podobno ominąć kilka starszych modeli.

Użytkownicy sprzętu z logo nadgryzionego jabłka mogą liczyć na świetnie wsparcie ze strony producenta. Wszystkie obsługiwane urządzenia dostają aktualizację już w dniu premiery nowego systemu operacyjnego. Co więcej, aktualizacje wydawane są nawet na 5-letnie iPhone’y. Zawsze jednak przychodzi ten moment, gdy również Apple porzuca wsparcia dla starszego sprzętu.

Reklama

Nowy iOS nie trafi na wszystkie iUrządzenia z „Dwunastką”

Serwis 9to5Mac, korzystając z informacji udostępnionej przez iPhonesoft.fr, donosi, że tegoroczna duża aktualizacja iOS-a ominie użytkowników iPhone’a 5s, SE i modeli 6. Nowy iOS nie pojawi się również na iPadzie mini 2 i pierwszej generacji iPada Air.

iPhone 11 i ciemny motyw w iOS 13. Oto koncept pokazujący, jak Apple mógłby projektować smartfony

iPhone 5s trafił do sprzedaży w 2013 roku, więc jak najbardziej można było spodziewać zakończenia wsparcia w tym roku. Wątpliwości pojawiały się przy modelach 6 i 6 Plus, a także przy SE. No cóż, możliwe, że Apple na 2019 rok faktycznie zaplanował śmierć ostatniego 4-calowego iPhone’a.

Co dalej z użytkownikami iPhone’a SE?

Owszem, jak najbardziej mogą oni pozostać z iOS 12. Jednakże, w końcu może przyjść moment odcięcia „Dwunastki” od większości zasobów App Store, bowiem nowe aplikacje będą wymagać nowszej wersji systemu operacyjnego. Co więcej, z czasem będzie pojawiać się coraz więcej problemów związanych z bezpieczeństwem.

Mimo wielu głosów w internecie, że iPhone SE 2 łączący starsze wzornictwo z nowym bezramkowym podejściem byłby wyjątkowo zgrabnym smartfonem, Apple raczej niezbyt chętnie patrzy na taki pomysł. Ostatnie rendery wskazują, że zamiast wyjątkowo ładnego i niewielkiego iPhone’a, otrzymamy raczej urządzenie z wątpliwe atrakcyjną naroślą na plecach.

Ważna konferencja już za niecały miesiąc

Należy mieć na uwadze, że 9to5Mac posługuje się nieoficjalnymi informacjami. Mimo iż porzucenie starszych iPhone’ów jest wysoce prawdopodobne, to należy poczekać do konferencji WWDC. Na początku czerwca Apple ogłosi, które dokładnie urządzenia otrzymają iOS-a 13. Mam nadzieję, że na tej liście pojawi się jednak iPhone SE.

źródło: 9to5Mac