(fot. Tabletowo.pl)

iOS 13.7 już dostępny. Powiadomienia ostrzegające przed COVID-19 bez instalowania aplikacji

Apple rozpoczęło udostępnienie iOS 13.7 i iPadOS 13.7. Wysoce prawdopodobne, że to ostatnia aktualizacja przed wydaniem iOS 14.

Exposure Notifications Express

Mimo iż iOS 13.7, a także iPadOS 13.7 nie przynoszą dużych nowości, to jednak znalazło się miejsce dla większego usprawnienia jednej z funkcji. Chodzi o interfejs Exposure Notification, opracowany wspólnie z Google i wdrożony na iUrządzenia wraz z iOS 13.5. Przeznaczony jest on dla aplikacji śledzących chorych na COVID-19 i ostrzegających przed możliwym zagrożeniem zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2.

iOS 13.7 – aktualizacja.
Na iPhonie 11 Pro trzeba pobrać około 160 MB (fot. Tabletowo.pl)

Do tej pory nie można było aktywować Exposure Notification, gdy na smartfonie nie znajdowała się odpowiednia aplikacja. Zmienia się to w najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego. W iOS 13.7 i iPadOS 13.7 można włączyć system powiadomień ostrzegający przed COVID-19 bez konieczności instalowania aplikacji.

Nowa wersja systemu nazywa się Exposure Notifications Express. Identycznie, jak w przypadku poprzedniego wcielenia, mamy do czynienia z wspólnym projektem Apple i Google, który trafi zarówno na iUrządzenia (wraz z iOS 13.7), jak i na sprzęt działający pod kontrolą Androida.

Organizacje zdrowotne nie muszą już tworzyć i wydawać własnych aplikacji. Ich zadanie sprowadza się do dostarczenia Apple i Google niezbędnych informacji – m.in. danych kontaktowych, kryteriów ostrzegania użytkowników o narażeniu oraz informacje, które należy przedstawić w przypadku konieczności wysłania powiadomienia.

Początkowo funkcja będzie dostępna wyłącznie w wybranych regionach USA – Maryland, Nevada, Wirginia i Waszyngton. Z czasem, jak obiecują Google i Apple, nowość powinna pojawić się w kolejnych krajach. Oczywiście aplikacje, które korzystały z poprzedniego systemu, nadal będą obsługiwane.

iOS 13.7 – jak włączyć powiadomienia ostrzegające przed COVID-19?

W celu aktywacji systemu, należy przejść do ustawień iPhone’a. Następnie wyszukujemy sekcję o nazwie „Powiadomienia o narażeniu”. Po jej wybraniu powinna być dostępna opcja „Włącz powiadomienia o narażeniu”. Kolejnym krokiem jest wybranie kraju lub regionu i postępowanie zgodnie z informacjami wyświetlonymi na ekranie.

(fot. Tabletowo.pl)

W Polsce wciąż konieczne jest pobranie aplikacji ProteGO Safe. Zostanie ona automatycznie zaproponowana w konfiguratorze aktywacji powiadomień.

Użytkownik w każdej chwili może usunąć zabrane dane, a także całkowicie wyłączyć system. Należy zaznaczyć, że korzystanie z niego jest opcjonalne i Apple nie włącza automatycznie jakichkolwiek ostrzeżeń.