iPhone iOS aktualizacja Apple logo fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 13.4 może przynieść nową opcję odzyskiwania systemu

Wiem, wiem, iPhone po prostu działa. Cóż, może i u większości użytkowników tak właśnie jest, ale zdarzają się też problemy z oprogramowaniem. Niebawem ich naprawa powinna być wygodniejsza.

Wciąż potrzebny jest kabel i komputer

W przypadku poważnej usterki iPhone’a, może być wymagana ponowna instalacja systemu. Najczęściej wiąże się to z koniecznością podłączenia smartfona do komputera z macOS lub Windowsem i skorzystania z oprogramowania iTunes. Tak, wymagane jest sięgnięcie po kabel. Nie zawsze jest to jednak możliwe – chociażby przez różne złącza, a i obecnie nie jest to zbyt wygodna metoda, w końcu iPhone stał się bardziej niezależnym urządzeniem.

iOS 14 na pierwszym filmie. Oto, jak ma działać nowy system Apple

Co ciekawe, macOS, w przeciwieństwie do iOS, pozwala na wykonanie odzyskiwania systemu przez internet. Nie musimy więc posiadać żadnego dodatkowego urządzenia czy zewnętrznego nośnika. Wystarczy dobre połączenie z siecią. Mogłoby się wydawać, że podobna opcja powinna być dostępna na iPhone’ach i iPadach – tym bardziej, że to właśnie w nich Apple wyraźniej stawia na bezprzewodowe rozwiązania. Niestety, iOS nie zapewnia takiej funkcjonalności.

Odzyskiwanie iOS może stać się wygodniejsze

Jak zauważył serwis 9to5Mac, w testowej wersji iOS 13.4 skierowanej dla deweloperów, znalazły się odwołania do nowej funkcji „OS Recovery”. Ma ona zapewnić nową metodę przywracania iPhone’a i iPada bez konieczności sięgania po kabel.

Znalezione zmiany sugerują, że iOS pozwoli na odzyskiwanie systemu bezpośrednio na uszkodzonym urządzeniu. Całość ma być realizowana bezprzewodowo (podobnie jak na macOS) lub po podłączeniu do innego iPhone’a lub iPada. Komputer nie będzie więc potrzebny do przeprowadzenia ponownej instalacji systemu operacyjnego.

(fot. 9to5Mac)

Należy zaznaczyć, że jeszcze nie można uzyskać dostępu do nowej funkcji. Pozostaje ona bowiem we wczesnej fazie rozwoju. Serwis 9to5Mac wskazuje, że może ona trafić do finalnego wydania iOS 13.4, ale nie wyklucza późniejszej premiery, przykładowo w iOS 14.

Na obecnym etapie pozostaje więc czekać na kolejne testowe wydania iOS 13.4 i ewentualne oficjalne informacje od Apple. Możliwe, że nie będzie to jedyna większa nowość, którą wprowadzi kolejna większa aktualizacja iOS. Według wcześniejszych doniesień, firma Tima Cooka pracuje nad funkcją cyfrowego kluczyka, który pozwoli na otworzenie i uruchomienie samochodu.

Polecamy również:

Trzymam kciuki! iOS 14 może pozwolić na zmianę domyślnych aplikacji

źródło: 9to5Mac