Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

11. generacja Intela już w marcu! Informacje potwierdziła firma Gigabyte

Pomimo całkiem udanej premiery 10. generacji rok 2020 należał bezapelacyjnie do AMD i ich Ryzenów. Czy szybka premiera Intelowskiej serii Rocket Lake-S pomoże odzyskać Niebieskim podium w dziedzinie procesorów konsumenckich? Przekonany się o tym już niebawem.

11. generacja na płytach głównych Z490?

Co prawda procesory z serii Rocket Lake-S będą oparte na zupełnie nowej architekturze Cypress Cove, ale wygląda na to, że w pełni wykorzystamy ich potencjał nawet na starszych płytach głównych. Przynajmniej na tych produkowanych przez Gigabyte. Niewykluczone jednak, że reszta producentów pójdzie za ciosem i także zdecyduje się na aktualizację BIOS-u.

Rocket Lake-S
(źródło: Gigabyte)

Co ciekawe, na płytach głównych Z490 firmy Gigabyte procesory 11. generacji otrzymają pełne wsparcie dla PCIe 4.0. Wynika to z tego, iż już we wczesnej fazie projektowania MOBO uwzględniono zapotrzebowanie na ten standard.

Rocket Lake-S
(źródło: Gigabyte)

Ze wspomnianej wcześniej aktualizacji BIOS-u skorzystają również posiadacze obecnej generacji CPU „Niebieskich”, ponieważ wprowadza ona opcjonalną obsługę technologi Resizable BAR (tożsamej z AMD Smart Access Memory). Działa ona jak na razie tylko z kartami graficznymi z serii RX 6000, ale nadal oczekiwany jest debiut tej technologi w kartach graficznych Nvidii.

Resizable BAR działa na tej samej zasadzie jak SAM od AMD tzn. daje naszemu procesorowi możliwość wykorzystania całej pamięci VRAM karty graficznej, co zapewnia kilkuprocentowy wzrost wydajności, np. w grach. Po aktualizacji będzie ona dostępna na płytach głównych z chipsetem Z490 i H470.

(źródło: Gigabyte)

Rocket Lake-S co o nim wiemy?

O tej generacji procesorów wspominaliśmy już na łamach Tabletowo kilka razy. Intel podczas projektowania nowej architektury Cypress Cove skupił się na wydajności jednego rdzenia w takim stopniu, że aż oberwało się flagowemu Intel Core i9-11900K. Ten zamiast 10 rdzeni i 20 wątków, jak u poprzednika, został „obcięty” do konfiguracji 8 i 16.

Oczywiście uzyskano w ten sposób bardzo wysokie fabryczne taktowanie, ale nie napawa to optymizmem, jeżeli będziemy chcieli zbudować wszechstronny komputer, służący nie tylko do gier. Praktycznie pewni możemy być daty premiery, która wypłynęła razem z informacjami od Gigabyte – marzec tego roku.