Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Prezentacja kolejnej, dziesiątej generacji procesorów Intel Core dla komputerów stacjonarnych (Comet Lake-S) była wyczekiwana przez wszystkich miłośników komputerów, a zwłaszcza graczy, dla których procesory Niebieskich, w wielu przypadkachcały czas są pierwszym wyborem. Mimo iż obyło się bez większych niespodzianek, konferencja pomogła wyjaśnić sporo niedomówień.

Udoskonalona konstrukcja dla większych temperatur

Spora część konferencji poświęcona została zmianom w technologii budowy procesorów. Te wprowadzone po to, by możliwie ułatwić jego chłodzenie i zapewnić odpowiednio niskie temperatury. W tym celu, między innymi, zdecydowano się na zastosowanie cieńszej matrycy na rzecz znacznie grubszego IHS. Intel twierdzi, że taki zabieg znacząco poprawił proces oddawania ciepła przez procesor.

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Najważniejsze jest taktowanie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prowadzącego konferencję Intela, wiele gier nie korzysta w pełni z możliwości wielordzeniowych układów, dlatego tak istotne jest taktowanie maksymalne. Najnowsza generacja procesorów Niebieskich zaprojektowana została z uwzględnieniem tego czynnika, stąd jej najszybsi przedstawiciele potrafią rozpędzić się aż do częstotliwości 5,3 GHz. Producent deklaruje, że dzięki temu to jego produkty są właściwsze w zastosowaniach gamingowych od modeli konkurencyjnych.

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Na maksymalnym taktowaniu nie poprzestano. Dziesiąta generacja Intel Core korzysta z, między innymi, poniższych udoskonaleń:

  • Intel Turbo Boost Max Technology 3.0,
  • Natywne wsparcie dla pamięci RAM DDR4-2933 MHz,
  • Intel Enhanced Core & Memory Overclocking.

Spośród powyżej wymienionych szczególnie warto zwrócić uwagę na to ostatnie, dzięki któremu możliwe było udostępnienie narzędzia współpracującego z odblokowanymi procesorami: Intel Extreme Tuning Utility w najnowszej dostępnej wersji. Umożliwia ono zaawansowane sterowanie procesorem, w tym wyłączanie i włączanie technologii Hyper Threading dla poszczególnych rdzeni oraz dostosowywanie krzywej napięcia i taktowania.

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Gamingowy potwór – Intel Core i9-10900K

Najważniejszym zaprezentowanym układem był najnowszy przedstawiciel flagowej linii procesorów Intela. Model i9-10900K to prawdziwa gamingowa bestia: 10 rdzeni, 20 wątków, maksymalne taktowanie rdzenia 5,3 GHz mówią same za siebie. Do tego możliwość podkręcenia, z której wielu nabywców z całą pewnością skorzysta. Jak tak potężny układ prezentuje się w grach? Zgodnie z zapowiedziami producenta, jest bardzo dobrze. Procesor pozwala osiągnąć nawet 33% FPS więcej od poprzednika (Mount & Blade: Bannerlord), utrzymywać do 187 FPS podczas jednoczesnego grania, streamowania i nagrywania (PUBG) oraz edytować filmy w rozdzielczości 4K w programie Adobe Premiere o 18% szybciej niż poprzedni Core i9.

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Dodatkowo, dzięki obsłudze złożonych algorytmów wykorzystujących sztuczną inteligencję, i9-10900K potrafi jednocześnie animować nawet sześć razy więcej postaci niż poprzednik.

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Flagowa nowość Intela zadebiutuje na rynku w cenie 488 dolarów.

Pozostali też są fajni

Poza i9-10900K, zaprezentowano również inne, znacznie tańsze układy, które także prezentują się całkiem nieźle. Wiele z nich występuje w co najmniej kilku wariantach – wersja podstawowa, podstawowa bez zintegrowanego układu graficznego (F), odblokowana (K) oraz odblokowana bez zintegrowanego układu graficznego (KF). To najciekawsze z nich:

  • Intel Core i7-10700K: 5,1 GHz, 8 rdzeni, 16 wątków, cena: 374 dolary;
  • Intel Core i5-10600K: 4,8 GHz, 6 rdzeni, 12 wątków, cena: 262 dolary;
  • Intel Core i5-10400F: 4,3 GHz, 6 rdzeni, 12 wątków, cena: 157 dolarów;
  • Intel Core i3-10100: 4,3 GHz, 4 rdzenie, 8 wątków, cena: 122 dolary.

Wszystkie wymienione układy są również dostępne w wersjach niskonapięciowych. Pełna lista zaprezentowanych procesorów wygląda następująco:

Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane Niebieski kolorem gamingu: Intel Core i9-10900K i spółka zaprezentowane

Nowe procesory – nowe chipsety

Wraz z układami Intel Comet Lake-S zadebiutują płyty główne wyposażone w dwa nowe chipsety: H470 oraz Z490. Różnią się one, przede wszystkim, obsługą narzędzi pozwalających podkręcić procesor (tylko Z490) oraz obsługą interfejsu PCI-Express 3.0: H470 obsługuje tylko 1 x 16 linii, zaś Z490 1 x 16, 2 x 8, 1 x 8 i 2 x 4 linie. Różnią się również obsługą większej ilości szybkich portów USB 3.2.

Tylko dla graczy?

Konferencja, podczas której zaprezentowano najnowsze procesory, poprowadzona została w taki sposób, by podkreślić, że układy do komputerów stacjonarnych firmy Intel dedykowane są przede wszystkim graczom. Świadczy o tym chociażby fakt, że wspomniano o wydajności w tylko jednym programie (Adobe Premiere). Czy to oznacza, że Intel całkowicie odpuścił zastosowania profesjonalne na rzecz AMD?Moim zdaniem niekoniecznie. Zwrócono uwagę na ten aspekt, w którym przewaga technologiczna, najprawdopodobniej, będzie najbardziej widoczna, co nie świadczy o tym, że w pozostałych miałoby być gorzej. Na to jednak przyjdzie nam poczekać, aż układy zostaną wnikliwie przetestowane przez recenzentów i użytkowników.

Spośród zaprezentowanych pozycji, w mojej opinii, warto zwrócić uwagę, poza modelami topowymi, na następcę i5-9400Fi5-10400F. Będzie to, z dużą dozą prawdopodobieństwa, bardzo mocna jednostka w cenie około 150 dolarów, która ma szansę zdrowo namieszać na rynku.

Najnowsze procesory Intela powinny trafić do redakcyjnych testów już niedługo, a wtedy wiele się wyjaśni.

Źródło: informacja prasowa, Intel