NVIDIA logo

Smart Access Memory trafi do kart graficznych z serii Nvidia Ampere

AMD wraz z prezentacją Radeonów RX 6000 opartych na architekturze RDNA 2, zaprezentowało Smart Access Memory – technologię, która w połączeniu GPU z CPU Czerwonych potrafi dać nam kilkuprocentowy wzrost wydajności. Według najnowszych informacji, Nvidia szykuje bardzo podobną technologię.

Smart Access Memory – co to takiego?

W obecnych komputerach PC, pracujących pod kontrolą Windowsa, komunikacja między kartą graficzną a procesorem przebiega poprzez kanał korzystający z małego ułamka pamięci graficznej VRAM, powodując przez to wąskie gardło ograniczające wydajność. Smart Access Memory jest pomysłem AMD na rozwiązanie tego problemu przez optymalizację transferu danych. Niestety, rozwiązanie zaproponowane przez Czerwonych wymaga od konsumentów postawienia tylko i wyłącznie na komponenty AMD (CPU i GPU), a dokładnie rzecz ujmując sparowania procesora Ryzen 5000 z grafiką Radeon RX 6000 (na płytach głównych z chipsetem X570 i B550) oraz zadbanie o aktualizację firmware’u do AGESA 1.1.0.0. Według zapewnień AMD, wzrost wydajności graficznej, dzięki zastosowaniu SAM w niektórych produkcjach growych, może sięgać aż 11%, dając nam „nowy poziom wydajności w grach oraz programach do tworzenia treści”.

Smart Access Memory
Smart Access Memory (źródło: AMD)

Smart Access Memory w wykonaniu Nvidii

Z deklaracji Zielonych udzielonej serwisowi Game Nexus możemy się dowiedzieć, że usprawnienia między komunikacją CPU z pamięcią VRAM są częścią interfejsu PCIe. Nvidia ma w niedalekich planach wdrożenie odpowiednich optymalizacji również w swoich kartach graficznych z serii Ampere. Rozwiązanie zastosowane przez Nvidię będzie lepsze pod względem dostępności. Zieloni nie mają w planach ograniczania swojego pomysłu tylko do procesorów danej firmy, co daje nam wolną rękę w wyborze podzespołów i skorzystają z niego większe rzesze użytkowników. Co ciekawe, do skorzystania z „zielonego” rozwiązania nie będzie nawet potrzebny interfejs w najnowszym standardzie PCI-Express 4.0.

Jeszcze nie wiemy dokładnie Smart Access Memory w wydaniu Nvidii będzie dostępny. „Zielony” SAM dostarczany ma być za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania dostarczanego przez amerykańską firmę.