Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Intel wciąż gorszy od AMD? Oto wyniki testów Intel Core i9-11900K

Jesteśmy już jakiś po prezentacji 11. generacji procesorów Intela dla laptopów. Gracze oraz entuzjaści komputerowi z niecierpliwością czekają na podobną premierę, lecz w segmencie komputerów stacjonarnych. Dzięki pierwszym benchmarkom, wykonanym na nowych układach Niebieskich, wiemy, że przyszły rok może wciąż być „czerwony” – Intel Core i9-11900K przegrywa konfrontację z odpowiednikiem od AMD, Ryzenem 9 5950X.

Reklama

Intel w opałach?

Od dłuższego czasu na rynku CPU przeznaczonych dla komputerów osobistych klasy PC, możemy zauważyć ciekawy trend – skończyła się trwająca długie lata dominacja Intela. Wraz z prezentacją pierwszej generacji AMD Ryzen, na rynku zapanowała wymarzona dla konsumentów sytuacja – konkurencja między obiema firmami. Za sprawą tych wydarzeń możemy dzisiaj oglądać jak Czerwoni i Niebiescy walczą o klienta ceną oraz wydajnością ich procesorów.

Idealnym przykładem takiej konkurencji jest rynkowy debiut procesorów opartych o AMD Zen 3, w których znacząco poprawiono wskaźnik IPC, w którym dotąd dominował Intel. Oczywiście, jak to w życiu i na rynku PC bywa, każda akcja powoduję reakcję. Reakcją Intela na Ryzeny z serii 5000 będzie rychły debiut procesorów z serii Intel Rocket Lake-S, tylko czy będzie on udany?

Intel Core i9-11900K

Intel Core i9-11900K – przetestowany

Intel Core i9-11900K został przetestowany w popularnym benchmarku, jakim jest wewnętrzne narzędzie testowe gry Ashes of the Singularity. Silnik gry jest oparty o biblioteki DirectX 11 lub DirectX 12, przed wykonywanym testem możemy ustalić które podzespoły mają mieć pierwszeństwo w wykonanym teście GPU czy CPU.

Dzięki bazie benchmarku możemy dowiedzieć się, że przyszłoroczny flagowiec Intela będzie wyposażony w 8 rdzeni fizycznych oraz 16 rdzeni logicznych (regres względem i9-10900K – 10/20), opartych o nową architekturę Cypress Cove. Procesor Niebieskich pracował z częstotliwością ustaloną na 3,5GHz, niestety brak informacji o częstotliwości w trybie turbo.

Na CPU przeprowadzono dwa testy w rozdzielczości 1080p i 1440p z ustawieniem „Crazy”, Core i9-11900K uzyskał kolejno 6400 punktów (64,7 FPS) i 6200 punktów (62,7 FPS). Niestety taki wynik nie jest zadowalający. Odpowiednik ze stajni AMD – Ryzen 9 5950X, osiąga w tym samym teście wynik lepszy o około 11% (7100 punktów, średnio 71,9 FPS).

Należy pamiętać jednak, że testowana jednostka procesora jest jeszcze w wersji inżynieryjnej i jej wyniki powinny ulec poprawie. Dlatego na obecnym etapie testy syntetyczne o niczym nie przesądzają. Zresztą – chyba nigdy tego nie robiły.