Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Intel Iris Xe MAX – już dedykowana karta graficzna czy jeszcze integra?

Na rynku GPU dedykowanych laptopom przez chwilę można było zauważyć stagnację. Oprócz Nvidii i jej dwóch serii GeForce MX oraz MAX-Q producenci układów graficznych od dłuższego czasu ignorowali ten segment. Na szczęście dla mobilnych konsumentów oczekujących większej wydajności niż oferowana przez karty zintegrowane, na rynek z przytupem wchodzą Niebiescy ze swoim Intel Iris Xe Max.

Intel Iris Xe Max – geneza powstania

Intel wraz z 11 generacją swoich mobilnych procesorów Core wprowadził na rynek zintegrowane karty graficzne oparte na nowej 10-nanometrowej architekturze Intel Xe-LP. Niebiescy podczas projektowania swojego dGPU garściami czerpali z integry – Intel Iris Xe. Oba układy oferują 96 jednostek obliczeniowych przy zachowaniu tego samego TGP na poziomie 28 W.

Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Różnice na korzyść Intel Iris Xe MAX można zauważyć dopiero gdy porównamy taktowanie rdzenia w modelu dedykowanym – 1650 MHz, w integrze – 1350 MHz, różnica jest więc duża. Oczywistym kontrastem między kartą dedykowaną a zintegrowaną jest posiadanie własnego VRAM-u w tej pierwszej, Iris Xe Max jest wyposażona w 4 GB pamięci graficznej typu GDDR6 o przepustowości sięgającej 68 GB/s.

Deep Link – klucz do sukcesu?

Intel opracował nowe rozwiązanie zapewniające odpowiednią wydajność przy wyjątkowo niskim poborze mocy. Deep Link łączy ze sobą procesor Tiger Lake i iGPU Iris Xe z Iris Xe MAX. Dzięki temu aplikacje będą mogły odpowiednio do potrzeb skalować obciążenie pomiędzy zintegrowane i dedykowane GPU. Możliwe będzie np. renderowanie filmów przy jednoczesnym wykorzystaniu obu układów.

Do obsługi Deep Link będzie potrzebne odpowiednie wsparcie ze strony software’u. Pierwszą aplikacją z odpowiednim wsparciem jest narzędzie przygotowane przez samego Intela – Intel Media SDK.

Intel Iris Xe MAX
(źródło: Intel)

Koncern z Santa Clara podaje, że dzięki takiemu sparowaniu GPU, szybkość tworzenia treści wzrasta nawet 7-krotnie w porównaniu z GeForcem MX350, a wszystko dzięki zastosowaniu SI. Dodatkowo wsparcie technologii Hyper Encode pozwala na wyprzedzenie w kodowaniu wideo RTX-a 2080, aż 1,78 razy! Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Intel Iris Xe Max można nazwać nie tylko dedykowanym GPU, ale również swego rodzaju akceleratorem graficznym.

Intel Iris Xe Max – wydajność w grach

Niestety nowy układ Niebieskich na przygotowanych przez nich grafikach został porównany z GeForcem MX350. Wskazuję to na to, iż propozycja Intela znacząco przegrywa w grach z najnowszym GeForcem MX450.

Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Na szczęście układ firmy z Santa Clara w niektórych produkcjach znacząco wyprzedza sporo starszego MX350 i dzięki temu spokojnie zagramy na nim w gry w rozdzielczości 1080p.

Intel Iris Xe Max – dostępność

Najnowszy układ Intela trafi najpierw do laptopów Acer Swift 3x, Asus VivoBook Flip TP470 oraz Dell Inspiron 15 7000 2 in 1.

W pierwszej połowie 2021 roku możemy spodziewać się kolejnych GPU bazujących na architekturze Xe-LP, między innymi Xe-Hp, Xe-HPG (układ tworzony z myślą o mobilnych graczach) oraz desktopowych wersji kart od Intela.

Te newsy mogą Cię zainteresować: