instagram
(źródło: Pexels)

Instagram z własnym „Messengerem”? To raczej nie był dobry pomysł

Instagram z oddzielną aplikacją do wysyłania wiadomości? Pomysł raczej niezbyt interesujący, bowiem serwis wykorzystywany jest głównie do publikowania zdjęć, a funkcja czatu traktowana jest tylko jako dodatek. Najwidoczniej do takich wniosków doszedł sam Facebook, który zdecydował się zakończyć eksperyment o nazwie Direct.

Pamiętam ile emocji wzbudziła decyzja Facebooka o stworzeniu dwóch oddzielnych aplikacji – głównej do przeglądania serwisu i Messengera skupionego na wiadomościach. Messenger okazał się dobrym pomysłem, bowiem otrzymaliśmy dość akceptowalną aplikację do kontaktu ze znajomymi, bez zbędnego bagażu w postaci całego Facebooka.

Z drugiej jednak strony, czy faktycznie z podstawowej apki Facebooka musiała zniknąć funkcja czatu? Myślę, że większość użytkowników wolałby trochę inne rozwiązanie – owszem oddzielny Messenger, ale główna aplikacja powinna oferować możliwość wysyłania wiadomości, przynajmniej jako opcję do włączenia. Pomysł wydaje się całkiem niezły, ale niekoniecznie pasuje do innych produktów Facebooka – takie rozwiązanie nie sprawdziło się w przypadku Instagrama.

Instagram zamyka eksperyment Direct

Facebook podjął decyzję o wyłączeniu oddzielnej aplikacji do wymiany wiadomości na platformie Instagram. Użytkownicy donoszą, że w Direct zaczął pojawiać się komunikat informujący o zakończeniu dalszego wsparcia, co ma nastąpić w nadchodzącym miesiącu. Historia czatów będzie dalej dostępna z poziomu głównej aplikacji Instagrama.

Direct został udostępniony zainteresowanym testerom pod koniec 2017 roku. Aplikacja otrzymała możliwość wysłania wiadomości do innych użytkowników Instagrama, a także zestaw opcji, które wcześniej zostały „skopiowane” ze Snapchata. Nie zabrakło więc możliwość przysyłania zdjęć, Stories i tych wszystkich filtrów nakładanych na twarz.

Eksperyment był prowadzony w wybranych regionach, więc nie wszyscy mogli zainstalować aplikację Direct. Celem było sprawdzenie, czy użytkownicy faktycznie będą zainteresowani takim produktem. Patrząc na podjętą decyzję, pomysł okazał się raczej niewypałem. Nie oznacza to jednak, że Instagram zamierza porzucić dalszy rozwój funkcji czatów. Nowe rozwiązania mają być wprowadzane bezpośrednio w głównej aplikacji, która w założeniach ma stać się najlepszym miejscem do zabawnych rozmów z przyjaciółmi.

Co ciekawe, możliwe, że już niebawem będzie można prowadzić rozmowy ze znajomymi z Instagrama w oddzielnej aplikacji. Nie, nie chodzi o powrót Directa. Facebook zamierza zintegrować Messengera, WhatsAppa i Instagrama, dzięki czemu użytkownicy jednej aplikacji będą mogli wysyłać wiadomości do korzystających z innego programu.

Zapraszamy Was na naszego redakcyjnego Instagrama, gdzie znajdziecie relacje z premiery nowych smartfonów i mnóstwo innych ciekawych treści!

źródło: The Verge