facebook imstagram twitter whatsapp messenger logo
(źródło: Pexels)

Mark Zuckerberg chce zintegrować Messenger, WhatsApp i Instagram. To może być genialny krok!

Nie każdy wie, że Messenger, WhatsApp i Instagram mają tego samego właściciela. W głowie Marka Zuckerberga pojawił się pomysł, aby zintegrować ze sobą wszystkie trzy aplikacje. I chociaż nie będzie to łatwe, to proces ten ma się zakończyć pod koniec 2019 roku lub najpóźniej na początku 2020 roku.

Chociaż Facebook formalnie jest właścicielem Messengera, WhatsAppa i Instagrama, to w momencie przejmowania dwóch ostatnich obiecano im mnóstwo autonomii. Na przestrzeni ostatnich lat platformy te zyskały jednak tak ogromną popularność, że Mark Zuckerberg zapragnął je zintegrować. Skorzystać na tym mają przede wszystkim użytkownicy.

Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że Messenger, WhatsApp i Instagram nie zostaną przekształcone w jedną platformę. Zamiast tego, właściciel Facebooka chce zintegrować ich infrastrukturę, dzięki czemu użytkownicy jednej aplikacji będą mogli wysyłać wiadomości do korzystających z innego programu. Co więcej, konwersacja zawsze ma być szyfrowana (na razie end-to-end encryption jest obecna tylko w WhatsAppie).

Dzięki unifikacji infrastruktury wszystkich aplikacji Mark Zuckerberg chce wzmocnić bazę użytkowników i jeszcze bardziej przywiązać ich do wspólnego ekosystemu. Jeśli bowiem ktoś będzie mógł wysłać wiadomość do osoby korzystającej z innego programu Facebooka, najprawdopodobniej nie pomyśli o szukaniu alternatywy u konkurencji.

Mark Zuckerberg znacząco ułatwi więc komunikację użytkownikom, ponieważ nie będą już musieli instalować wielu aplikacji, aby móc kontaktować się ze swoimi znajomymi – wystarczy im do tego jedna aplikacja i jedno konto.

Połączenie infrastruktury Messengera, Instagrama i WhatsAppa jest jednak sporym wyzwaniem, ponieważ w każdej z platform proces rejestracji przebiega inaczej. Każda z nich rządzi się też nieco innymi prawami. Z drugiej strony dla Facebooka gra może być warta świeczki, bowiem po integracji mogą pojawić się nowe formy monetyzacji wszystkich aplikacji.

W podstawowych założeniach plan Marka Zuckerberga niewątpliwie jest świetny, ponieważ wiele osób narzeka, że musi instalować kilka różnych aplikacji, aby móc komunikować się ze swoimi najbliższymi i znajomymi. Z drugiej strony, nie do końca wiadomo, jakie jeszcze skutki przyniesie połączenie infrastruktury Messengera, Instagrama i WhatsAppa.

Skoro jednak zakończenie procesu unifikacji planowane jest na koniec 2019 roku lub najpóźniej początek 2020 roku, to za niedługo powinniśmy poznać kolejne szczegóły.

Źródło: The New York Times