Ekran logowania na Instagram
(źródło: 9to5Mac)

Jak obiecał, tak zrobił. Instagram dodaje chronologiczny kanał z aktualnościami. A nawet dwa

Ta wiadomość to dla wielu utęsknionych za chronologicznym Instagramem niczym gwiazdka z nieba. Osoby mające dość obecnego sposobu prezentowania treści na głównej karcie aplikacji, z pewnością ucieszą się z powrotu chronologicznego feeda.

Brak chronologii dał się we znaki

Od wprowadzenia drastycznych zmian w kanale aktualności Instagrama minęło już trochę czasu. A przez trochę mam na myśli ponad 5 lat. W 2016 roku platforma, już od dawna pod przewodnictwem Facebooka, wprowadziła algorytmy dopasowujące kolejność wyświetlanych treści do użytkownika.

Na początku wprowadziły one okropny chaos, zakopując zdjęcia przeciętnych Kowalskich tonami materiałów, udostępnionych przez celebrytów i marki. Co prawda, z biegiem czasu się to zmieniło, a algorytmy zostały nieco bardziej dopracowane, lecz niesmak wciąż pozostał.

Nowy wygląd ekranu domowego (fot. Instagram)

Wiele osób zastanawiało się, dlaczego platforma nie zdecydowała się na udostępnienie użytkownikom prostego przełącznika, dzięki któremu zmiana trybu wyświetlania mogłaby być dostosowana do preferencji użytkownika. Na taki ruch zdecydował się chociażby Twitter. Najpewniej chodziło o chęć podniesienia aktywności influencerów, co przełożyłoby się na większe zyski z reklam.

Instagram zmienia zdanie

Po kilku latach próśb i wyczekiwania sporo osób zapomniało, jak wyglądał Instagram z treściami sortowanymi według daty dodania. Serwis uznał, że to świetny czas na to, by udostępnić użytkownikom starą-nową funkcję wyświetlania chronologicznego. Co więcej, przygotowano dwie nowe wersje feeda, aby tym razem wszystkim dogodzić.

Adam Mosseri, CEO Instagrama, poinformował na swoim Twitterze o rozpoczęciu testów dwóch nowych kanałów aktualności. Po zmianach, treści w serwisie będzie można przeglądać z wykorzystaniem trzech kanałów:

  • Główny – obecny sposób prezentowania zdjęć i filmów, oparty o algorytmy, składający się zarówno z materiałów z obserwowanych kont, jak i tych, które proponuje Instagram,
  • Obserwowane – chronologiczna kolejność, treści udostępnione przez wszystkie konta obserwowane przez użytkownika,
  • Ulubione – układ chronologiczny, zawężony do treści dodanych wyłącznie przez konta, które wskazał użytkownik.

Zmiana kanału aktualności będzie odbywać się za pomocą menu rozwijanego w lewym górnym rogu interfejsu. Obecnie w tym miejscu znajduje się logo Instagrama.

Nowa funkcja powinna być stopniowo udostępniana kolejnym użytkownikom serwisu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się ona u wszystkich do końca pierwszej połowy 2022 roku.

A, i oczywiście zapraszam do obserwowania Tabletowo na Instagramie!