Paczkomat InPost
Paczkomat InPost (fot. kurjerzy.pl)

InPost ma już 20 tysięcy Paczkomatów i nie spoczywa na laurach

Paczkomaty stały się w ostatnich latach prawdziwym hegemonem na rynku przesyłek kurierskich. Klienci coraz chętniej wybierają tę formę dostawy swoich zakupów przez internet. Nic więc dziwnego, że InPost ma co świętować: właśnie ogłoszono, że liczba automatów tej firmy w Polsce przekroczyła 20 tysięcy.. 

Liczba Paczkomatów sukcesywnie rośnie

Założyciel i prezes InPostu, Rafał Brzoska w najnowszym komunikacie poinformował, że liczba automatów paczkowych, znanych wszystkim jako Paczkomaty, osiągnęła właśnie barierę okrągłych 20 tysięcy. 

Jubileuszowy automat o numerze 20 000 stanął w Olsztynie, przy ulicy Kołobrzeskiej 6. Firma poinformowała też, że w ramach projektu InPost Green City, którego głównym założeniem jest ograniczanie emisji CO2, wokół maszyny zostały posadzone rośliny, a na jej dachu umieszczono rozchodniki, mające zredukować nagrzewanie, odprowadzać wody opadowe i dawać schronienie owadom. 

W tym miejscu warto dodać, że na koniec ubiegłego roku w Polsce działało łącznie 19 306 Paczkomatów, a rok wcześniej było ich o ponad 2800 mniej. Pod koniec 2020 roku firma dysponowała nieco ponad 10 tysiącami maszyn. Oznacza to, że w ciągu nieco ponad dwóch lat ich liczba niemal podwoiła się. 

paczkomat inpost
Dwudziestotysięczny automat w Olsztynie (źródło: Rafał Brzoska | LinkedIn)

Jak zapewnia firma, jej automaty paczkowe są coraz bliżej klientów. Statystycznie, w chwili obecnej dla 59% mieszkańców Polski znajdują się one w odległości, jaką możemy pokonać w ciągu spaceru trwającego mniej niż 7 minut. W przypadku miast jest to jeszcze większy odsetek ludności, wynoszący 85%. InPost chwali się również, że aż 98% przesyłek zostaje dostarczonych już następnego dnia roboczego po nadaniu.

InPost rozpycha się także za granicą

Rafał Brzoska nie ukrywa, że firma obecnie skupia się na poczynaniach także poza granicami Polski, gdzie również stawiane są kolejne automaty paczkowe. 

Przeszło półtora roku temu spółka sfinalizowała przejęcie francuskiej firmy Mondial Relay, za pośrednictwem której świadczy na tamtejszym rynku usługi przy użyciu ponad 8 tysięcy automatów. Z kolei w Wielkiej Brytanii, liczba maszyn InPostu w marcu tego roku przekroczyła barierę 5 tysięcy.

Trzeba przyznać, że sukcesywnie rosnące wyniki firmy robią wrażenie i trudno się temu dziwić. Wszakże w wielu miastach, ciężko nie spotkać choćby jednego Paczkomatu podczas spaceru, a klienci wyraźnie doceniają wygodę ich użytkowania.