(fot. pixabay.com)

iMac jako jedna tafla szkła? Apple może jeszcze zaskoczyć

Komputery Apple znów zaczną zachwycać wzornictwem? Niewykluczone, że tak. W Cupertino mają ciekawy pomysł na wygląd nowego iMaca.

iMac stał się nudny i przestarzały

Pod koniec minionego tygodnia minęło 36 lat od prezentacji pierwszego Macintosha. W 1984 roku Steve Jobs przedstawił rewolucyjne urządzenie, które jak najbardziej zmieniło rynek komputerowy. Mimo zaporowej ceny, firma nie mogła narzekać na brak zainteresowania. Domowi użytkownicy pokochali Maca, chwaląc go za design, możliwości oraz intuicyjną obsługę.

Wiele kolejnych komputerów Apple zostało przyjętych równie ciepło. Często to właśnie one wyznaczały trendy i trzeba przyznać, że pod względem wizualnym prezentowały się lepiej od konkurencji. Posiadanie Maca stało się modne, a sam sprzęt nie był postrzegany wyłącznie jako nudna i niezbyt estetyczna maszyna do pracy.

(fot. Patently Apple)

W ciągu ostatnich lat coś się jednak zmieniło. Owszem, nowy iMac to wciąż świetne i wydajne urządzenie, ale wizualnie już przestarzałe. Apple dawno nie wprowadziło większych zmian we wzornictwie. W oczy rzucają się chociażby szerokie ramki. Podejście firmy sprawia, że na tle przykładowo Microsoft Surface Studio, współczesny iMac prezentuje się jak komputer sprzed kilku dobrych lat.

Apple najwyższy czas na rewolucję!

Komputery z logiem nadgryzionego jabłka sprzedają się dobrze, ale coraz rzadziej zwracają uwagę zastosowanym wzornictwem. Klienci decydują się na zakup ze względu na zainstalowany system operacyjny, dostępne oprogramowanie, wygodną współpracę z innymi urządzeniami Apple czy zazwyczaj bezproblemową i stabilną pracę.

Możliwe, że niebawem się to zmieni i do listy zalet powróci wyjątkowy wygląd. Apple złożyło patent, który opisuje nowego iMaca. Miałby on być wykonany z jednej, zakrzywionej tafli szkła. „Wnętrzności” byłyby umieszczone z tyłu za ekranem razem ze złączami. Co ciekawe, klawiatura i touchpad pokazane są jako zintegrowana część całego komputera, a nie jako oddzielne elementy, tak jak w aktualnych iMacach. Patent sugeruje jednak możliwość ich odłączona.

(fot. Patently Apple)

Apple ma jeszcze inny pomysł na wykorzystanie nowego urządzenia. Mogłoby ono służyć jako stacja dokująca dla MacBooka. Wówczas obraz byłby wyświetlany na ekranie iMaca. Z kolei klawiatura przechodziłaby przez otwór umieszczony na dole.

Niestety obecnie mamy do czynienia tylko z patentem. Nie wiemy, czy w Apple faktycznie trwają prace nad tak znaczącym odświeżeniem wyglądu iMaca. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak tak – jak już wcześniej wspomniałem, najwyższy czas na zmiany. Konkurencja już odskoczyła i nie zamierza zwalniać tempa.

Polecamy również:

Moralność Kalego w Cupertino: ręce precz od naszego Lightning!

źródło: The Verge, Patently Apple