składany smartfon Huawei Mate X
Huawei Mate X (fot. Huawei)

Wymiana ekranu w Huawei Mate X kosztuje więcej niż… Mate 30 Pro 5G

Wyświetlacz to najdelikatniejszy i jednocześnie najdroższy w naprawie element każdego smartfona. Huawei ustanowił jednak (niechlubny) rekord, jeśli chodzi o cenę wymiany ekranu, bowiem w przypadku składanego Huawei Mate X kwota jest horrendalnie wysoka.

Wyświetlacz w Huawei Mate X

Wysoka cena usługi sama w sobie nie dziwi, ponieważ nie jest to „klasyczny” smartfon, tylko składany. Po rozłożeniu ekran ma przekątną 8 cali, proporcje 8:7,1 i rozdzielczość 2480×2200 pikseli. W przeciwieństwie jednak do Samsunga Galaxy Fold, składa się on nie do wewnątrz, a na zewnątrz. Po złożeniu użytkownik otrzymuje do dyspozycji dwa wyświetlacze: większy o przekątnej 6,6 cala, proporcjach 19,5:9 i rozdzielczości 2480×1148 pikseli oraz mniejszy o parametrach: 6,38 cala, 25:9, 2480×892 pikseli.

Huawei Mate X (fot. @HuaweiMobile)

Z uwagi na swoją specyfikę, ekran w Huawei Mate X nie jest pokryty szkłem, tylko elastycznym polimerem, który nie jest odporny na zarysowania tak bardzo, jak szkło. Jednocześnie przez to jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne w przypadku – na przykład – upadku z wysokości na twardą powierzchnię. Lepiej, żeby właściciele tego smartfona o tym pamiętali, bowiem słono zapłacą za jego wymianę.

Ile kosztuje wymiana wyświetlacza w Huawei Mate X?

Jako że smartfon trafił już do sprzedaży w Chinach, Huawei opublikował cennik napraw poszczególnych elementów w tym modelu. Wiadomo było, że w przypadku ekranu będzie to wysoka kwota, ale prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że aż tak! Za wymianę wyświetlacza w Huawei Mate X trzeba bowiem zapłacić 7080 juanów (równowartość ponad 3800 złotych) – to więcej niż kosztuje w Państwie Środka Huawei Mate 30 Pro 5G 8 GB/256 GB (6899 juanów)!

Ww. kwota tym bardziej szokuje, gdyż podobna usługa w przypadku Samsunga Galaxy Fold kosztuje w Polsce „zaledwie” 2459 złotych (mowa o wewnętrznym ekranie). Co więcej, pierwsza wymiana ma się wiązać z kosztem jedynie 149 dolarów/130 euro (równowartość ~550 złotych), ale tylko pod warunkiem, że klient kupi ten składany smartfon do 31 grudnia 2019 roku.

Ostatnio zadebiutowała też nowa Motorola RAZR i przy okazji warto dodać, jak to wygląda w jej przypadku – za wymianę wyświetlacza producent policzy 299 dolarów (równowartość ~1150 złotych). Co ciekawe, więcej trzeba wydać na podobną usługę w iPhonie 11 Pro Max (329 dolarów).

Jeśli jesteście natomiast ciekawi, ile kosztują różne części do Waszego smartfona lub tabletu marki Huawei, informacje na ten temat znajdziecie na stronie wsparcia Huawei.

Źródło: Huawei via GizmoChina; SamMobile, SlashGear