IFA 2014: Samsung Gear VR – wirtualna rzeczywistość w wydaniu Samsunga

Ekskluzywne stylusy to nie jedyny dodatek, jaki serwowany jest przyszłym użytkownikom Samsunga Galaxy Note 4. Koreańczycy postanowili zaprezentować również gadżet, który może być konkurencją dla takich projektów, jak Sony Morpheus czy Oculus Rift VR. Ten rynek jest stosunkowo młody i tak naprawdę nie wiadomo, do jakiego użytkownika trafi. Samsung nie chce jednak czekać zbyt długo i wprowadza do oferty swoje rozwiązanie, które współpracuje z najnowszym „notatnikiem”. Dzięki temu będzie po raz kolejny „o krok przed innymi”. Czego możemy się spodziewać po tym wynalazku?

Reklama

Samsung Gear VR posiada 96 stopniowe pole widzenia. Natomiast ma możliwość wyświetlania filmów w panoramie 360 stopni w technologii 3D. Zaletą urządzenia może być niski czas opóźnienia, wynoszący zaledwie 20 ms. Do dyspozycji mamy panel dotykowy, przycisk wstecz oraz przyciski regulacji głośności. Jedną z zalet urządzenia może być dostosowanie widzenia dla osób z wadami wzroku (krótkowzroczność/dalekowzroczność). Okulary rozszerzonej rzeczywistości łączą się z Galaxy Note 4 za pomocą portu USB 1.1. Wymiary tego wynalazku wynoszą 198 x 116 x 90 mm. Patronat nad projektem objęła firma Oculus. Cena okularów Samsung Gear VR to 199 Euro. Co ciekawe sprzęt do kupienia jest na razie tylko za pośrednictwem sklepu Oculus.

Osoby, które kręcą nowinki technologiczne i wszystko to, co innowacyjne pewnie już zacierają ręce. Samsung postanowił wprowadzić to urządzenie już tego roku. Ja jednak pozostanę nieco sceptycznie nastawiony do tego typu rozwiązań. Po pierwsze sprzęt poprzez swoje nierozerwalne połączenie z galaktycznym „notatnikiem” czwartej generacji, nie może funkcjonować jako autonomiczne urządzenie. Po drugie nie ma swojego własnego ekranu i w takim wypadku przestaje być konkurencją dla wymienionych we wstępie Morpheusa i Oculusa. Wreszcie po trzecie jego możliwości są mocno okrojone względem rywali. Co prawda urządzenie Samsunga, które powstało przy współpracy z firmą Oculus za takowe zapewne nie będzie traktowane. Sama łączność pomiędzy „notatnikiem” a okularami VR odbywa się jedynie przewodowo, zatem chcąc korzystać z tego wynalazku, jesteśmy ciągle przywiązani do Galaxy Note 4. Chyba nie tak sobie wyobrażają rozszerzoną rzeczywistość użytkownicy.