Ważne
Wiko VIEW

Facebook i Samsung łączą siły w tworzeniu nowej serii urządzeń mobilnych

Facebook właśnie zrobił kolejny krok w jego dominacji na ogólnoświatowym rynku. Wczoraj wieczorem świat obiegła wiadomość, jakoby firma Marka Zuckerberga doszła do porozumienia z południowokoreańskim gigantem – Samsungiem. Wspólnie mają stworzyć nowe urządzenia z serii “Social”. Pierwsze z nich ma wejść do sklepów już w sierpniu tego roku.

Trzeba przyznać, że Facebook od momentu zdobycia ogromnych ilości użytkowników coraz śmielej realizuje swój rozwój. Kiedy w kwietniu 2012 roku firma zakupiła zyskujący popularność Instagram za około 1 miliard dolarów, nikt chyba się nie spodziewał, że to dopiero pierwszy krok giganta społecznościowego. Zuckerberg po porozumieniu się stron zapewnił, iż nie ma zamiaru ingerować w dotychczasowy sposób działania serwisu.

Niecałe dwa lata później przyszedł czas na WhatsApp – Facebook poświęcił łącznie 19 miliardów dolarów na przejęcie komunikatora. Wówczas to większość ludzi zapewne dopiero zdała sobie sprawę, jakimi środkami dysponuje ta firma. Jednak i to nie był koniec. Już kilka tygodni później dowiedzieliśmy się o kolejnej transakcji – przejęcie firmy Oculus VR i ich projektu gogli 3D, czyli Oculus Rift. Ten ruch kosztował firmę Zuckerberga kolejne 2 miliardy dolarów.

Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie te działania doprowadziły firmę do aktualnej sytuacji, kiedy na profilu Zuckerberga pojawia się poniższa informacja.

samsung_facebook_wspolpraca1

Okazuje się zatem, że Facebook wraz z Samsungiem planują stworzyć nową serię urządzeń. Niestety nie znamy szczegółów – czy to będą smartfony czy tablety, trudno stwierdzić. Pewna jest jednak nazwa całej serii, Social. Dyrektor Facebooka powiedział również, czego możemy się spodziewać po tych urządzeniach. Między innymi nawiązał do modelu Galaxy S5, który posiada m. in. pulsometr. Dzięki niemu urządzenie z serii Social mogłoby automatycznie wyczuć tętno właściciela i w przypadku omdlenia czy zawału natychmiastowo umieścić o tym wpis na Facebooku. Wówczas znajomi byliby w stanie zainteresować się sytuacją poprzez polajkowanie czy skomentowanie zdarzenia, a w najlepszym przypadku zadzwonienie po pogotowie. Wówczas niezbędny okaże się odbiornik GPS urządzenia, który automatycznie doda do wpisu odpowiednie współrzędne. Trzymajmy kciuki by Samsung uwzględnił również wygląd S5 przy tworzeniu modeli serii Social. Przecież nie bez powodu najnowsze urządzenie Galaxy S zostało okrzyknięte najlepiej zaprojektowanym, pod względem estetycznym, smartfonem.

Samsung również nie pozostawił nowej sytuacji bez komentarza. Na oficjalnym blogu producenta znajdziemy informację o pierwszych koncepcjach giganta. Okazuje się, że południowokoreańska korporacja prowadzi aktualnie rozmowy z wieloma operatorami na świecie, takimi jak AT&T, Verizone czy T-Mobile. Samsung razem z Facebookiem chcą doprowadzić do ugody, która pozwalałaby właścicielom urządzeń serii Social na bezpłatne korzystanie z internetu poprzez aplikacje: Facebook, Instagram oraz WhatsApp. Oczywiście wiązało by się to z dodatkowymi kosztami przy zakupie samego sprzętu – około 500 dolarów od sztuki. Jednak patrząc, że taka umowa trwałaby maksymalnie nawet 12 miesięcy, trudno nie zauważyć ile można na tym zaoszczędzić. Prędkość internetu sięgałaby aż 30-80 kb/s (standard GPRS) !

Pierwszy efekt współpracy obu gigantów ma wejść na rynek już w sierpniu bieżącego roku – Samsung Social F. Pozostaje nam tylko niecierpliwie czekać na pojawienie się pierwszych przecieków – zapewne któryś z pracowników opublikuje o tym wpis na Facebooku. Ewentualnie zaćwierka na Twitterze. Samo życie… ;-)

[źródło]

Komentarze

 • Prima Aprilis :)

 • Pioter

  1 kwietnia :)

 • uze

  Lepszy żart aero2 wprowadziło. Właśnie przed chwilą wpisywałem kod aby mieć dostęp do netu.

  • Dlaczego żart? Czy wpisanie raz na godzinę kodu to tak wiele, za DARMOWY Internet?

   • uze

    Zapomniałeś o resecie połączenia, który trzeba wykonać recznie. To jest może i wygodne jeśli ktoś korzysta z aero w laptopie, a nie na małym tablecie, jak jest to w moim przypadku. Poza tym gdy już zrobią autoryzację co godzinę, to karta aero w tablecie straci rację bytu. Przestaną dochodzić powiadomienia push, nie będzie działać synchronizacja itp. U mnie np. na tablet przychodzą powiadomienia push o atakach z plemion. Do innych zastosowań aero się prawie nie nadaje, bo jest po prostu wolne. Poza tym śmieszne jest uzasadnienie wprowadzenia tych restrykcji.

    “…Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynią się do jeszcze szerszego upowszechnienia BDI…”

    • Jak chcesz mieć wygodnie, to musisz zapłacić :)

     • uze

      Już zaplaciłem, w podatkach na rząd, który w zamian za pewne ulgi dla usługodawcy wymógł na nim ten darmowy internet. :-)

    • uze

     Aha i to nie ich dobra wola że ten internet jest dla użytkownika darmowy. To jest wymóg jaki musieli spełnić by preferencyjnie pozyskać częstotliwości.

     • Zgadza się, ale to nie zmienia faktu, że usługa jest darmowa. Korzystając z darmowych rozwiązań musimy się liczyć z niedogodnościami. Aero przyzwyczaiło nas do wygody więc po części rozumiem niezadowolonych użytkowników, ale… dostajemy to za darmo i tak naprawdę nie możemy niczego wymagać / oczekiwać.

     • uze

      Nie było o tym mowy gdy prosili mnie o dołączenie swoich danych osobowych do ich spamlisty. Mam oprócz tego 3 karty z pakietami danych w urządzeniach, więc nie było mi do szczęścia potrzebne aero. Gdyby o tym informowali od początku, to nawet nie zawracałbym sobie głowy ich procesem rejestracji i dystrybucji, który sam w sobie był skutecznie odstraszający. Według mnie to nie fair zmieniać warunki na bardziej upierdliwe dla dotychczasowych użytkowników. Co innego przy nowych umowach.

 • Wojtek

  <>

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona