Ważne

IFA 2014: MontBlanc Pix i e-StarWalker – eksluzywne stylusy dla Samsunga Galaxy Note 4

Koreańczycy przyzwyczaili nas do tego, że pokazują dużo nowości. I choć wiele z tych rzeczy wydaje się mało potrzebna, to bez wątpienia stylus dla Note’a jest jednym z kluczowych akcesoriów. Tak naprawdę czym byłby elektroniczny “notatnika”, gdyby nie obecność rysika S-Pen. Samsung postanowił jednak oferować użytkownikom alternatywę, zatrudniając do współpracy firmę MontBlanc. I tak powstały dwa świetnie wykonane stylusy.

Każdy użytkownik Note’a wie, że stylus oferowany natywnie i schowany w obudowę nie prezentuje zbyt atrakcyjnego wyglądu. Wymusza to oczywiście ograniczona przestrzeń, co przekłada się na małe gabaryty całkowite urządzenia. Traci na tym szeroko pojęty wygląd (design). Aż do wczoraj. Wraz z premierą dwóch koreańskich gwiazd – Samsunga Galaxy Note 4 i Samsunga Galaxy Note Edge, zadebiutowały dwa Peny – PIX i e-StarWalker, które bardziej upodabniają się do ekskluzywnych długopisów niż zwykłych rysików.

Montblanc Pix i e-Starwalker

Koreańska korporacja wyszła na przeciw potrzebom, oferując możliwość wyboru. Gdy wygląd standardowego stylusa jest dla nas nieakceptowalny, możemy sięgnąć po jedno z rozwiązań MontBlanc. A jeśli już o tej marce mowa, to wczoraj podczas Samsung Unpacked 2, swoje krótkie wystąpienie miał przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją luksusowych piór i zegarków. Opowiadał on o tradycji, wzornictwie i zachwalał markę, przechodząc do tematu zaprezentowanego produktu. Oba długopisy/pióra są koloru czarnego o ergonomicznej, dobrze leżącej w dłoni fakturze. Ceny jednak, jak przystało na towar ekskluzywny, są wysokie. Za PIX-a zapłacić trzeba 350$, natomiast e-StarWalker jest w cenie 525$. MontBlanc oferuje dodatkowo stylowe skórzane etui w cenie 225$.

Świat elektroniki ewoluuje tak szybko, że dziś mamy nawet alternatywę w tak trywialnych przypadkach, jak stylus. O ile sama idea jest świetna, o tyle produkt jest tak drogi, że będzie przystępny tylko dla zamożnych klientów. Dla reszty pozostanie jedynie ciekawostką.

Komentarze

 • LCD

  Stylowe piórko. Przydałby się też jakiś tańszy wariant dla studentów :) Chociaż sam s-pen też daje radę.

  • Jest sporo fajnych obudów dla tego wbudowanego s-pena, tyle że wtedy łatwiej go zgubić. :)

 • janko

  Czy jest ktoś, kto pisze sprawniej i szybciej niż pierwszoklasista i używa tej szeroko reklamowanej przez Samsunga funkcjonalności, polegającej na pisaniu patyczkiem po ekranie? Próbowałem, co prawda nie na najnowszym modelu Note, tylko na którymś ze starszych, to była jakaś totalna ściema. Rysowana patyczkiem kreska lagowała gdzieś w tyle za tym patyczkiem, rozpoznawanie ręcznego pisma poniżej jakiegokolwiek akceptowalnego poziomu poprawności, ręce mi opadły, że można sprzedawać taki kit i reklamować go jako wynalazek stulecia. Może to się poprawiło, nie wiem, nie miałem okazji sprawdzić, ale jeśli nic się nie zmieniło od strony szybkości działania i skuteczności, to ekskluzywne piórko za kilkaset $ to jakiś mega-pic dla niepełnosprytnych.

  • LCD

   Jeśli używałeś Note 1 to możliwe, że przed aktualizacją która to poprawiła bo fakt w pierwszym note zaraz po wypuszczeniu działało to różnie. Za to już w note 2 śmiga to pięknie, tak samo rozpoznawanie pisma (rozpoznaje nawet moje, którego sam bym nie rozpoznał :P). Jedynie za minus dla Samsunga mam to, że wcześniej rozpoznawanie kształtów włączało się przed rysunkiem a teraz tylko po, więc ciężko poprawiać to co się narysowało. Za to są fajne aplikacje jak kalkulator, gdzie ręcznie pisze się formuły do obliczenia co pozwala przeliczać ułamki jak w szkole (przydatne do nauki albo przy skomplikowanych obliczeniach).

  • Na Note 10.1 w LectureNotes zapisałem dosłownie setki stron + robię szkice do pracy. Pisze się świetnie.

 • oloa

  ~do Janko..Jak korzystam ze stylusa ( Note 3) zero lagowania. Pisze się idealnie, wyrzuciłam już wszystkie papierowe notatniki. Rozpoznawanie pisma tez zaskoczyło mnie pozytywnie. Oceniłbym ja na ~90%, ale to oczywiście zależy od charakteru pisma. Nie wyobrażam sobie już notatnika w starej formie. Note mam zawsze pod ręką i możliwość uporzadkowania i trzymania praktycznie nieskończonej ilości notatek jest genialna. Jeżeli twierdzisz, że było lagowanie – nie wiem, może to kwestia starszych modeli Note. Mój pierwszy z rysikiem to Note 3 i lagowanie nie występuje. Nie jest to też tylko moje odczucie, bo potwierdzał to każdy, który skorzystał na moim tel z tej opcji.

 • ixtec

  do Janko
  Ja korzystam. O ile na Note2 jakoś nie mogłem się do tego przyzwyczaić o tyle na 3-ce dłuższe rzeczy piszę rysikiem.
  Jest mniej nerwowo niż trzymać przed nosem lusterko i ciukać palcami po płaskim szkle.
  Rozpoznawanie pisma ręcznego działa bardzo dobrze (do ideału mu wg mnie brakuje). Jest wspomagane autokorektą i można by ją nieco usprawnić ale i tak jest kapitalnie.
  Dodatkowo jak uwzględnisz fakt, że telefon np. leży na stole i piszesz jedną ręką, to pisanie na klawiaturze ekranowej wydaje się krokiem wstecz.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona