fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Stany Zjednoczone gorzko pożałują, że zadarły z Huawei

Chińczycy się nie zemszczą, ale Amerykanie poniosą konsekwencje swoich decyzji

Huawei wraz ze wszystkimi swoimi spółkami zależnymi już od ponad roku jest na tzw. liście podmiotów, które nie mogą utrzymywać relacji handlowych z amerykańskimi przedsiębiorstwami, jeśli te nie otrzymają specjalnej licencji (jak Microsoft). Ostatnio Stany Zjednoczone przedłużyły blokadę na kolejny rok, a chwilę potem nałożyły na chińską firmę kolejne ograniczenia, które znacząco wpłyną na jej działalność. Jest to jednak broń obosieczna – USA już wkrótce mogą dotkliwie odczuć skutki swoich decyzji.

Reklama

Andy Purdy, który w Huawei piastuje stanowisko dyrektora ds. bezpieczeństwa, w wywiadzie dla Bloomberg Technology poinformował, że w minionym roku kupiono od amerykańskich przedsiębiorstw niewrażliwą technologię o wartości ponad 12 mld dolarów. Na mocy ostatniej decyzji Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych Huawei został jednak odcięty od rozwiązań służących do produkcji półprzewodników, które opracowały firmy z USA.

Reklama

Stany Zjednoczone chyba nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań

Według Sekretarza Prasowego Białego Domu, te wysiłki pomogą Stanom Zjednoczonym zachować przewagę konkurencyjną na świecie i jak deklaruje Andy Purdy, Huawei nie ma z tym problemu, ale jednocześnie zagranie to permanentnie zaszkodzi amerykańskiemu przemysłowi półprzewodników, co raczej nie przyczyni się do poprawy wspomnianej przewagi konkurencyjnej USA.

Dyrektor ds. bezpieczeństwa Huawei ostrzegł też, że jeżeli Stany Zjednoczone nie cofną swojej blokady, to chińskie przedsiębiorstwo będzie zmuszone kupować niewrażliwą technologię z innego źródła i już nigdy nie sięgnie ponownie po amerykańską.

Może się wydawać, że Huawei łaski nie robi, ale Andy Purdy przestrzega, że przez takie posunięcie wielu Amerykanów, którzy pracują w firmach współpracujących z Chińczykami, może stracić pracę. Według jego szacunków, ujawnionych na antenie stacji CNN, zagrożonych potencjalnie będzie od 40 do nawet 50 tysięcy stanowisk pracy!

Andy Purdy wspomniał też, że Huawei poprosił Stany Zjednoczone o spotkanie, na którym poruszone zostałyby kwestie związane z bezpieczeństwem i wypracowane wspólne standardy oraz rozwiązania, mogące później dotyczyć także innych gigantów z branży. Chińska firma jest gotowa do pełnej transparentności, aby rząd USA nie miał żadnych zastrzeżeń do jej działania na rynku.

Pojawiają się też opinie, że decyzje Stanów Zjednoczonych mają na celu osłabić zaawansowanie technologiczne i militarne Chin, ponieważ USA obawiają się, że zaczną przegrywać w tym pojedynku. Jednocześnie Andy Purdy ma nadzieję, że Państwo Środka nie wpisze na swoją „czarną listę” amerykańskich gigantów, jak Apple, Cisco czy Qualcomm, ponieważ taka wojna nie przyniesie nic dobrego. Dyrektor ds. bezpieczeństwa Huawei jest za tym, aby obie strony porozmawiały i doszły do jakiegoś konsensusu. Chińczycy są bowiem gotowi udowodnić, że rząd Państwa Środka w żaden sposób nie wpływa na ich działalność, produkty i pracowników.

Huawei: „USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju”

Huawei: „USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju”

Źródło: Bloomberg Technology, Weibo via GizmoChina

 1. Anonsowane potencjalne wysłanie na bezrobocie 40 tyś. osób w kontekście ponad 330 mln populacji nie wydaje się być jakimś porażającym problemem. Pytanie co innego na tym mogą wygrać i czy to nie wpłynie na zatrudnienie w innych miejscach. Na samym końcu przecież nie chodzi tutaj o wojnę konkretnie z Huawei a raczej zmieniającą się geopolitycznie sytuacją i próbą ratowania aktualnej pozycji.

  1. Zapomnieli, że część tych osób znajdzie pracę np. w Apple. Trzeba przecież czymś zapełnić lukę po sprzętach Huawei.

    1. A to ciekawe dlaczego tak prezydent Trump się ciska na Huawei skoro nie zagrażają na rynku USA?.

     1. Na rynku USA jedynie Apple i Samsung dominuje. Resztę Chińskich marek nie widać. Dla Huawei najważniejszym rynkiem poza chińskim jest Europa.

     2. To, że nikt nie chce kupować wybrakowanych telefonów i później użalać się w internecie, że coś nie działa. Nie wiem jak Ty, ale ja bym czegoś takiego nie kupił. Z tego co zauważyłem pseudofanom Huawei żadne argumenty nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, więc nie chce mi się już dalej z Tobą dyskutować.

     3. Napisałem, że wg mnie pracy nie straci kilkadziesiąt tysięcy ludzi bo znajdą pracę w branży po tym jak Huawei definitywnie straci rynek w USA i EU. A zastąpi ich między innymi Apple. Ty mi piszesz o dominacji Apple i Samsungu. Więc nie wiem o co Ci chodziło.

     4. Bo jeśli już to bardziej chodzi o technologię sieci komórkowych a nie telefony

   1. Nawet Apple nie wchłonie kilkudziesięciu tysięcy bezrobotnych. Zresztą po co mieliby to robić? Przecież ewentualne braki kadrowe uzupełniają na bieżąco.

    1. Gdybam, ale jak wojna to wojna. Apple może dostać bana w Chinach i produkcję trzeba będzie gdzieś przenieść. Częściowo może do USA o co zabiega prezydent Trump.

     1. Przeniesienie to nie taka prosta sprawa raz że kosztowna i to strasznie a dwa że nie mają mocy przerobowej i fabryk żeby wyrobić z taką produkcją.
      Co do bezrobotnych to raczej reakcja łańcuchowa tu 50 tys przestaje pracować mniej wydaje to i okolica w której pracują ma problemy

 2. Teraz USA się boją dominacji Chin … to po cholerę tam inwestowali, teraz to jest już za późno. XVIII i XIX wiek dominacja Wielkiej Brytanii, XX w. USA, druga połowa XXw. to już tylko Chiny.

  1. Większość to kopiuj wklej, mało autorskich produktów które byłyby czymś znaczącym na świecie.

   1. jest 1 produkt, używany przez miliardy na świecie, kopiowany przez wiele państw a wymyślony właśnie w Chinach:
    pałeczki :D

     1. Rozwiń swoją , z braku lepszego określenia, „myśl”

 3. Kłopot w tym, że jeżeli Chiny postanowią zainwestować w podobne rozwiązania, to potem zaleją świat tanimi zamiennikami i USA nie sprzeda już swoich podzespołów. Dociskaj, dociskaj, zyskają konsumenci…

  1. Jestem bardzo Ciekawy ile będzie kosztował komp czy fon że stajni Apple gdy ten będzie w CAŁOŚCI produkowany w usa

  2. Nie zyskają. Chińczycy mają już to w genach, że jak zaczynają dominować to podnoszą ceny i dyktują warunki. Tak zaczyna Xiaomi. Podnoszą ceny bo już są silni. Nie będziesz się cieszył jak przejmą wszystko a my będziemy chodzić na baczność tak jak w Chinach

   1. Jakie w genach??? To jest standardowa praktyka – zdobywasz rynek niższymi cenami/lepszym produktem, potem ty dyktujesz ceny. Tylko, że ceny dyktowane przez zachodnie korporacje daleko odbiegają od tych ustalanych przez Chiczyków – przy porównywalnej jakosci/funkcjonalnosci

 4. USA i Trump to przykład totalitaryzmu na skalę światową. Szkodzą swoimi interesom, interesom firm z innych krajów, mogą spowodować kryzys na skalę globalną nie mając żadnych dowodów na szpiegowanie przez Huaweia kogokolwiek i w tym samym czasie szpiegują wszystkich i są na to dowody. A wszystko to bo mogą i wiedzą że cały świat będzie tańczyć tak jak USA i im zagra a i tak nikt im nic za to nie zrobi.

  1. To żaden totalitaryzm człowieku nie płeć. To zwykła międzynarodowa polityka dominujących krajów. Przed Ameryka była UK która dominowała na świecie po wojnie USA i teraz tylko od nich zależy jął długo jeszcze uda im się to utrzymać bo Chiny czekają w kolejce. Tak to wyglada w prawdziwym świecie to nie Polska gzie zajmują się stworzonymi przez siebie problemami

   1. USA to najbardziej totalitarny kraj na świecie. Prowadzili wojny w różnych krajach na innych kontynentach. Każdy kraj który nie ma żydowskiego banku został zrównany przez nich z ziemią, pod pretekstem terroryzmu bądź szpiegowania. Miliony istnień zapłaciły życiem za gospodarkę USA.

    1. Były tylko 2 taki przypadki w historii. Zajrzyj do słownika i sprawdź znaczenia słów bo nie da się z tobą normalnie dyskutować.

  2. Ameryka najlepsza i wszyscy mają ich słuchać a jak nie to sprowokują wojnę.. To już grali Wietnam, Irak, czy też Iran i zabójstwo Saddama. Niech się wali USA na twarz.

 5. Mnie te newsy o Huawei i USA nudzą. To tak jakby nie było o czym pisać tylko w kółko o jenym, biednym Huawei. :D

  1. Biedny najlepszy na świecie huwej co by się nie stało to o tak najlepszy na świecie. Firma która nie ma żadnych swoich technologi i wszystko kupuje na zewnątrz

  2. Dokładnie. Niespełniony Wernyhora, red.Dąbek lubi sobie powieszczyć i przybierać ekspercką pozę, a gdzie ma temu dawać upust jak nie tutaj?

   Stąd ilość jego wpisów w temacie.

 6. Jaka tam dominacja Chin. To zachodnie kraje mają tam swoje zakłady. A ile z tego mają? Kto z nas może wiedzieć? A miejsc z tanią siłą jeszcze troche jest.
  Jak sie zachód zawinie to Chiny se mogą.

  1. Miejsc z tanią siłą może i kilka jest tylko problem w tym że nie mają fabryk albo ogólniej przygotowania do przejęcia produkcji bo już byliby wybierani jeśli są tańsi

   1. Wiadomo że to uwiązuje obie strony,wiadomo.
    Ale kto wie jakie oni tam układy mają. To nie musi być tak że Chiny zarabiają na tym krocie.
    I kto wie kto na tym ręke trzyma. W stanach też pewnie myśleli o negatywnych następstwach decyzji. Wszystko jest kalkulowane.

  2. Jeśli nie damy się zelektryfikować w pełni to Chiny sobie będą mogły co najwyżej pokiwać palcem w bucie , lecz jeśli będzie nadal tak jak jest to skończymy jako chińska kolonia – metale ziem rzadkich Chiny sprzedają jedynie w formie przetworzonej zatem pan chińczyk pyta co pan potrzebuje a on to produkuje i sprzedaje jako gotowy produkt.

  3. Jakby mieli się zawinąć to z produkcją z Chin to wogole by tam nie wchodzili. Zawiną się i koszty będę OGROMNE bo jankes a tym bardziej Europejczyk za miskę ryżu pracować nie będą do tego kultura pracy.

   1. No to tak,wiem że postawić fabryke z całymi liniami montażu to nie jak ważywniak. Ale sam proces przenoszenia produkcji trwa od lat. Zlikwidowano kompletnie produkcje,przeniesiono do Chin,czasem oddano też patenty wypracowane z pieniędzy państwa.
    Ale brak fabryk u nas oznacza brak miejsc pracy. A ludzie sie głowią, dlaczego jest tak ciężko. https://uploads.disquscdn.com/images/479fdc2816df7656e31edc217fdc7182d476b41475302f4fdd6c327aac145d43.png to ich tam propaganda,niezłe hasełka.
    Taki kult pracy wytrenowali latami. Tu tylko muszą uciszyć jednego chinola co mu sie wydawało że rynek zawojuje,a tak są bardzo od siebie zależni. Może tak być że wąska grupa czerpie zysk a reszta nic. W Korei cały biznes prywatny trzymany jest przez wojsko. Ciekawe.

 7. Kiedy redaktorek przez pryzmat prywatnych wyborów przestanie pisać takie farmazony? To, że Huawei jest skończony chyba nikogo nie dziwi a tym bardziej nikomu nie jest żal.

  1. DareckiX idź chłopie trolować swoją starą. Co temat Huawei to wciskasz swoje 5 groszy. Widać masz coś z głową dzbanie.

 8. Kiedyś Trump przejdzie na emeryturę i zapewne wszystko wróci do starej formy.

  Tymczasem z radością obserwuję rozwój HMS, bo jeśli do tego czasu staną się w pełni samowystarczalni – tak, że użytkownicy nie odczują specjalnie różnicy między Androidem z Google, a Androidem z usługami Huawei – Chińczycy mogą wtenczas kazać USA się pocałować w D.

  Swoją drogą, jeśli ewentualnie Huawei postanowi sprzedawać swoją technologię (np. procesory) innym na szeroką skalę, a mogą to zrobić, czemu nie, to największym przegranym będą Stany…

  1. Żeby produkować procesory to trzeba mieć dostęp do technologi której Chiny nie maja. Jutro mogą już nie mieć możliwości produkcji

   1. Żebyś się nie zdziwił
    Chiny mają kasę zaplecze i ludzi do roboty. To nie biedna zrujnowany polska tylko Chiny

    1. Teraz ostatnio zaczął Huawei proces inwestujemy w nowe fabryki w dolinie krzemowej w Chinach będą produkować włsne procesory na zmienionej formie technologii produkcji procesora własnego projektu , prawdopodobnie Brytyjski oddział ARM nie zamierza rezygnować z Huawei z względu na te embargo USA.
     Chiny założyli czarną listę firm USA prowadzących działalność gospodarczą w Chinach będą liczne ograniczenia dla USA .
     Apple planuje przenieść produkcję iPhone do Tajwanu otworzenie fabryki w Indiach .

    2. Kim ty w ogóle jesteś, by pisać nazwę naszej ojczyzny z małej litery? W czym są Chiny wielkie? W wykorzystywaniu własnych obywateli? W totalitaryzmie?? W rujnowania zasobów naszej planety??

     1. Przede wszystkim są bardzo pracowitym narodem. Myślę że tyle wystarczy żeby to przetrwali i pokazali Trumpowi środkowy palec ?

     2. niech spróbują nie pracować i niech spróbują pokazać swojemu kimowi czy jak mu tam jest środkowy palec jakoś wolałbym żyć w Stanach nie w Chinach

     3. Tego Ci życzę :) Ja zostaję jednak tutaj. A palec niech pokazują tym którzy na to zasłużyli:)

   2. Chyba przeleżałeś ostatnie 50 lat w lodzie. Chiny nie mają technologii do produkcji procesorów? Co za bzdury

 9. mhm, i ciekawe gdzie niby będą te półprzewodniki kupować… tu nie będzie żadnej próżni, Huawei zostanie zastąpiony przez inne firmy, bo konsument kupi smartfon/laptopa z innym znaczkiem, a nie będzie czekał na to, aż Huawei dogoni rozwój technologiczny z nowymi partnerami, którzy są obecnie trzecią-czwartą ligą

 10. USA walczy tutaj o utrzymanie dominacji nad światowym handlem i polityka międzynarodowa oraz przewagę technologiczna, a nie jakieś drobne z handlu z jedno firma. Bardzo bardzo kiepska perspektywa w tym artykule. Jak huwej w artykule to tylko w pozytywnym świetne – oczywiste. Żeby się paliwo i waliło

 11. Jestem pewny, że w USA doskonale sobie zdają sprawę z konsekwencji i widzą w tym większy zysk w długim okresie niż stratę w krótkim.

 12. Jak dla mnie to początek wojny gospodarczej która mam nadzieję wygra usa. Chiny teraz grożą a tak naprawdę upadają.

   1. Tylko że ta cała wznosząca wszystkim nam zaszkodzi. Niestety Komunistyczna partia Chin ma wpisane w swoich celach dominację nad światem do 2035 roku. Najpóźniej, a jak widać to ta wojna zaniedlugo będzie wygrana. W 2035 roku możemy się z znaleźć w chińskich łagrach,razem z ich opozycją o ile taka jeszcze będzie

    1. Chińskie łagry czy bycie szabes gojem we własnej ojczyźnie, tak czy tak obawiam się że nie czeka nas nic dobrego.

    2. W Polsce od kilku lat rządzi najbardziej komunistyczna partia od 30-tu lat i nie przeszkadza to Tobie.

     1. Wow serio? Dyskusja z tobą nie ma zadnego sensu. Przez takich jak ty Europa praktycznie już się nie liczy. Sprzedajesz ja za tanie telefony. Plan Chin na bank jest,dobrze wykonywany. Obudzisz się kiedyś zmreka w nockiku i powiesz …..kur……są. Jak zawsze to Polak

     2. Mam S20 Ultra koreański i iP 11 Pro amerykański. Nie martw się o mnie i jak się obudzę. Przestań wierzyć w teorie spiskowe. Często bywam w Chinach i jestem pełen podziwu dla tego kraju. Trzeba tam jechać, zobaczyć, poznać ludzi, rozmawiać i później się wypowiadać. A nie gadać że Chiny są złe, bo Huawei szpieguje i jedzą nietoperze. To ty jesteś polaczkiem który nie wiele wie i na wszystko narzeka.

  1. Jeszcze pewnie chcesz dodać że to Chiny są winne? Bo obojętnie kto robi źle to zawsze USA jest cacy a reszta jest be.

  2. Miejmy nadzieję że agresor, czyli USA tego nie wygrają. W tym wypadku to oni gwałcą wszelkie standardy współpracy, wolnego handlu i konkurencyjności! Jeśli nikt im się teraz nie postawi, będą pluć w twarz nie tylko Chinom..

   1. Wow. Kto ci tak mózg wyprał. To jest bardzo ciekawe że pragniesz aby kraj dzięki któremu zawdzięczasz swój obecny styl życia został zaorany.

     1. to zależy czy zachód odpusci i pozwoli na to. Co jakiś czas jest zmiana na podium. Gdzieś ktoś przewidywał nie pamiętam gdzie ale zemepoka USA potrwa jeszcze max 50 lat.

    1. Chyba tobie:) . Nie pragnę niczyjego nieszczęścia, ale kiedy widzę jak Trump, za wszelką cenę próbuje zaorać firmę, rzuca bezpodstawne oskarżenia, od roku nie przedstawiając żadnych dowodów na jej winę, krew mnie zalewa! To jest po prostu bezprawie. Nie ma w tym ani dyplomacji, ani logiki. Widać tylko jakim dnem jest ten typek. W tym wypadku, nie jest ważne czy to Amerykanin – trzeba stać po stronie sprawiedliwości:) A niestety dla Ciebie, dopóki Huaweiowi nic nie udowodniono, racja jest po stronie chinoli..

     1. Dyplomacja i logika jest w tym wielka kolego. Przemysł technologiczny to potęga która dyktuje warunki na świecie. Zapomnialeś chyba ile technologii przejęły Chiny dzięki szpiegostwu a przecież USA musiały technologię stworzyć w biliardowych wydatkach. Ameryka trzyma krótko Chiny żeby te nie wychodziły przed szereg. Ta równowaga jest potrzebna

     2. Niestety, logiki w tym nie ma.. Czasy kiedy Chiny kopiowały już dawno minęły. Teraz kiedy Trump robi to co robi, możliwe że wrócą, jak widać ku uciesze takich jak Ty. Chiny płaciły bardzo dużo kasy za tzw. technologie, Stany na tym zarabiały nie traciły:) A skoro Huawei nic nie udowodniono, to narzucanie na tę firmę (i nie tylko) zakazów jest czystym bezprawiem! I nie ma tu znaczenia czy firma pochodzi z Chin czy skądkolwiek indziej, bezprawie nie ma granic:) Czyli według Twego toku myślenia, jeśli Polska firma osiągnie poziom rozwoju i pozycję ekonomiczną na Świecie odpowiadającą np.firmie Apple, to już jest znak żeby tę firmę zaorać, zrównać z ziemią? Bo zagraża potędze USA? A gdzie prawa rynku, ekonomii, zdrowej konkurencji i handlu? Według Ciebie niszczenie bez podania przyczyny to równowaga? To ja dziękuję za taką równowagę..

     3. Tramp to baran i nie potrafi zrobić nic delikatnie. Za innego prezydenta najpierw spreparowaliby dowody żeby przekonać swoich wsprzymierzencow z którymi Tramp się pokłócił ?. Sprawiedliwość litości. Gdzie była sprawiedliwość kiedy Chiny które mają cel zawładnąć na światem, szpiegują firmy wykradają technologię, a obecnie wykupują wszystko co im przyniesie korzyści. Jaka sprawiedliwość masz na myśli ?

     4. Wydaje się że to ty masz zryty baniak kolego.. Zawładnąć Światem? Szpiegują? I jeszcze pewnie powiesz że to Ruscy wysadzili Tupolewa bo test na parówkach nie kłamie? Wydaje się że ty możesz być większym zlodziejem niż oni!!! Oni za technologię chociaż płacą, a ty co, masz dowody, że kradną? Już wiadomo, że jesteś zwykłym przekupnym trollem.. Jeśli masz podstawy na ich winę to idź do sądu a nie bezpodstawne oskarżenia. Oni nie kupują więcej obcych firm niż Amerykanie:) a jak już kupują, to te firmy mają gwarancję rozwoju i finansowania. Volvo i nie tylko, nie narzekają. Powinni raczej za to dostać dotacje niż embargo..

  3. Wiesz, nadzieję możesz mieć zawsze, ale prawda jest taka, że długofalowo to Chiny będą górą, niestety…

 13. Tylko niech nie odcinają Polakom Google na Xiaomi… Nie stać nas na Samsungi. I to jest ironia – USA nie ma konkurencji w 5G, a Apple nie zyskało na blokadzie Huawei, bo klienci nadal wybierają Androida.

 14. Czy naprawdę wszyscy tak kibicują Chińskiemu reżimowi jak kiedyś ZSRR nasi rodacy? Chiny to potężny kraj, który za chwile przejmie pół świata.

 15. Z całego serca kibicuję Huawei i Chinom. Najwyższy czas pokazać jankesom gdzie ich miejsce. USA chce panować nad światem nie tylko militarne, ale również technologicznie. Obrońcy hameryki już zapomnieliście o aferze z NSA, którą ujawnił Snowden? On poświęcił nie tylko swoją karierę i dobrą pracę, ale całe swoje życie w Stanach. I wszystko na marne?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama