Huawei prezentuje nowe tanie telefony - Y5p i Y6p

Huawei: „USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju”

Blokada handlowa nałożona na Huawei i ZTE przez Stany Zjednoczone nadal mocno komplikuje życie tym, oraz wielu innym firmom. Huawei w oficjalnym komentarzu do ostatnich decyzji administracji prezydenta Donalda Trumpa, nie pozostawia wątpliwości odnoście swojego stanowiska wobec tych obostrzeń.

Reklama

Aktualnie obowiązujące zasady eksportu towarów, dotyczące firm współpracujących z Huawei i ZTE kilka dni temu stały się jeszcze bardziej restrykcyjne. W myśl nowych poprawek, te chińskie firmy technologiczne będą wkrótce miały ogromne problemy z zakupem licencji na amerykańskie technologie umożliwiające produkcję półprzewodników. Może na tym bardzo ucierpieć HiSilicon, który jest praktycznie uzależniony od takich zezwoleń.

Huawei P40 Pro+ (źródło: Huawei Mobile)

Huawei bardzo, ale to bardzo się to nie podoba

Huawei kategorycznie sprzeciwia się tym ograniczeniom. W oficjalnym komentarzu firma przypomina:

Reklama

„16 maja 2019 roku rząd Stanów Zjednoczonych umieścił Huawei, bez uzasadnienia, na liście podmiotów, z którymi amerykańskie korporacje nie mogą współpracować. Od tego momentu wiele kluczowych komponentów przemysłowych i technologicznych przestało być dla Huawei dostępnych. Pomimo to zobowiązaliśmy się do przestrzegania wszystkich przepisów i regulacji rządu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań wobec klientów i dostawców. Przetrwaliśmy i idziemy do przodu, wbrew wszelkim przeciwnościom.”

Mając na myśli najnowsze ustalenia, będące jeszcze bardziej dotkliwe niż  dotychczasowe, Huawei przekazało:

„Rząd USA całkowicie zignorował obawy zgłaszane przez wiele przedsiębiorstw i stowarzyszeń branżowych, i podjął decyzję, aby po raz kolejny spróbować zdławić naszą firmę. Decyzja ta jest arbitralna, szkodliwa i zagraża globalnemu przemysłowi. Wpłynie ona na działanie i rozwój wszystkich operacji prowadzonych przez Huawei w ponad 170 krajach, wartej setki miliardów dolarów. Będzie miała również wpływ na usługi komunikacyjne świadczone dla ponad trzech miliardów konsumentów korzystających z produktów i usług Huawei na całym świecie.

Rząd USA celowo uderza w interesy klientów biznesowych Huawei oraz w naszych konsumentów. De facto jest to sprzeczne z twierdzeniem rządu USA, że w swojej decyzji kieruje się bezpieczeństwem sieci. Posunięcia rządu USA mają wpływ nie tylko na Huawei – będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu na świecie. W dłuższej perspektywie zaszkodzą branży odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników, od której zależy wiele sektorów, zwiększając tym samym ich straty oraz skalę konfliktu.”

W tym miejscu warto podkreślić, że już od dłuższego czasu nie mamy do czynienia ze zwykłym „banem” na produkty Huawei w USA. Stany Zjednoczone usilnie starają się wpływać na globalną pozycję chińskiej firmy, godząc w podstawy jej działań na rynku konsumenckim i ograniczając możliwości współpracy na rynku telekomunikacyjnym, stojącym tuż przed rewolucją 5G. Zdaniem Huawei,

„USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju. Takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych.”

Chińczycy są więc pewni, że tego typu działania odbiją się rykoszetem w USA, przez co kraj ten może sporo stracić pod względem rozwoju nowych technologii. Mimo wszystko Huawei ma nadzieję, że nie spełnią się najczarniejsze scenariusze:

„Huawei w tej chwili kompleksowo analizuje nowe zasady wprowadzone przez rząd USA. Przewidujemy, że będą one miały wpływ na naszą działalność. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania w tej sytuacji. Mamy nadzieję, że nasi klienci i dostawcy będą z nami współpracować bez zmian, minimalizując tym samym wpływ dyskryminujących nas postanowień rządu USA.”

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta

Blokada handlowa na Huawei została nałożona na kolejny rok, czego poniekąd można było się spodziewać. Nowe ograniczenia jednak wydają się być jeszcze bardziej dotkliwe, stąd nie dziwi dość zdecydowany ton wypowiedzi Huawei.

Konflikt może się nasilić, kiedy firmy mające Huawei, HiSilicon czy podległe im spółki za klientów, decyzją Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych nie będą mogły współpracować już z chińskimi przedsiębiorstwami. Chiny zapewniają, że są w stanie zastosować na terenie swojego kraju podobną blokadę wobec amerykańskich firm, jak administracja Trumpa w USA. Trudno się spodziewać, żeby wynikło z tego coś dobrego.

USA wymierzają Huawei kolejny cios. Chiny nie zamierzają na to biernie patrzeć

źródło: informacja prasowa