Huawei logo
fot. Pixabay

Huawei i kolejne ograniczenia. Niestety, USA nie zmieniają swojej polityki

Wiele osób wierzyło, że wraz z ustąpieniem Donalda Trumpa ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych dojdzie do ocieplenia stosunków pomiędzy USA a Huawei. Nic bardziej mylnego. Wszystko wskazuje na to, że polityka twardej ręki na chińskim gigancie będzie dalej trwać. Według informacji Reutersa, administracja Joe Bidena wprowadziła kolejne istotne ograniczenia na Huawei.

Niepewna przyszłość Huawei

Kiedy chwilę po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych nowo nominowana sekretarz Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych – Gina Raimondo – obiecała przyjrzeć się sprawie Huawei na nowo, wielu sądziło, że koszmar firmy dobiega końca. Niestety, chwilę później dotarła do nas informacja, że nie znaleziono żadnych podstaw do usunięcia chińskiej firmy z listy podmiotów, które zagrażają bezpieczeństwu USA. Od tego czasu do sieci zaczęły trafiać różne informacje o coraz to ciekawszych sposobach firmy na przetrwanie kryzysu związanego z odcięciem od istotnych komponentów, w tym m.in. potencjalna inwestycja firmy w samochody elektryczne.

Najnowsze nowiny, jakie docierają z Ameryki, każą jednak sądzić, że lada moment Huawei zostanie postawiony w jeszcze trudniejszej sytuacji. Wszystko za sprawą kolejnych sankcji, które skupiać się będą przede wszystkim na biznesie związanym z budową sieci 5G.

Całkowite odcięcie od elementów infrastruktury 5G

Wieści, jakie przekazał Reuters wskazują, że władze USA przekazały części dostawcom informacje o tym, że dojdzie do kolejnego zaostrzenia zasad dotyczących handlu z Chińczykami. Wprowadzony ma zostać zakaz dostarczania Huawei komponentów mogących posłużyć do budowy sieci 5G, takich jak półprzewodniki, baterie czy anteny. Co bardzo istotne, ograniczenia mają wpływać także na już wydane licencje pozwalające firmom ze Stanów prowadzić handel z Huawei. W latach 2019-2020 administracja USA zatwierdziła licencje dla firm na sprzedaż towarów i technologii o łącznej wartości 87 miliardów dolarów. Większość podpisanych licencji na ogół opiewała na okres 4 lat. Teraz część z nich może okazać się nieważna.

Nowa administracja USA nie odpuszcza Huawei (fot. Pexels)

Zarówno rzecznik ds. Handlu USA, jak i rzecznicy Huawei, nie chcą wypowiadać się na temat wprowadzonych zmian. Pierwsze licencje według przekazanych informacji już uległy zmianom, a kolejne z nich zostaną zmodyfikowane na dniach. Według Reutersa, na początku 2021 roku, w trakcie procesowania było około 300 wniosków o przyznanie licencji na handel z Huawei, których łączna wartość miała opiewać na kwotę 296 miliardów dolarów. Nie jest jasne, ile z tych umów zostało do tego czasu rozstrzygniętych, a ile z nich wyląduje w koszu po ogłoszeniu nowych restrykcji.

Jak bardzo ten cios wpłynie na chińskiego giganta? Na odpowiedź ze strony firmy nie powinniśmy czekać długo. Jedno wydaje się jednak pewne. Zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych nie wpłynęła w żadnym stopniu na zmianę polityki wobec Huawei.