(fot. Andrzej Libiszewski)

Huawei pracuje nad laptopem z mobilnym SoC. Tej rewolucji nic już nie zatrzyma

Do grona firm, w których ofercie znajdziemy komputery wykorzystujące mobilne układy SoC, oparte o architekturę ARM, najprawdopodobniej, wkrótce dołączy Huawei.

ARM przyszłością laptopów? Wiele na to wskazuje

Kiedy świat obiegały pierwsze wrażenia nabywców komputerów Apple z procesorem Apple Silicon M1, a wraz z nimi wyniki w testach syntetycznych, wielu przecierało oczy ze zdumienia. Oto bowiem okazało się, że jednostka w architekturze ARM jest w stanie zapewnić więcej niż wystarczającą wydajność dla przeciętnego użytkownika, oferując przy tym znacznie dłuższy czas pracy na baterii i ograniczając problem przegrzewania się procesorów, zamkniętych w ciasnych, laptopowych obudowach.

Przykład Apple pokazuje, że być może to właśnie procesory o mobilnym rodowodzie, w niedalekiej przyszłości, zostaną podstawowymi jednostkami stosowanymi w laptopach, pozostawiając Intelowi i AMD maszyny dedykowane graczom i użytkownikom profesjonalnym, potrzebującym bezwzględnie najwyższej wydajności. Czy właśnie tak się stanie?

Wiele na to wskazuje, zwłaszcza, że w obliczu sukcesu Apple, prace nad kolejną iteracją własnego SoC zintensyfikował Microsoft. Inni producenci również nie mają zamiaru biernie przyglądać się zmianom na rynku. Wśród nich, Huawei, który przygotowuje laptopa z mobilnym SoC, zdolnego, by w przyszłości pracować pod kontrolą HarmonyOS.

Pierwszy laptop z Kirinem

Laptop, którego dane właśnie pojawiły się w chińskim serwisie społecznościowym, to, najprawdopodobniej, Huawei MateBook 14, w którym jednostkę od AMD zastąpiono autorskim procesorem – HiSilicon Kirin 990, znanym z takich smartfonów, jak Huawei Mate 30 Pro, P40 czy P40 Pro.

Huawei MateBook Kirin
fot. via GSMArena.com

Towarzyszy mu 8 GB pamięci RAM, 512 GB pamięci na dane oraz wyświetlacz o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1080p. Laptop pracuje pod kontrolą jednej z dystrybucji systemu Linux – Deepin OS 20, z możliwą aktualizacją do HarmonyOS, gdy tylko ten będzie gotowy do pracy na laptopach. Jako że Kirin 990 obsługuje łączność 5G, być może pojawi się ona również w tym laptopie.

Jeśli pogłoski o MateBooku z procesorem HiSilicon Kirin okażą się prawdziwe, grono producentów komputerów z układami innymi, niż oferowane przez Intela czy AMD, wkrótce powiększy się o kolejnego, dużego gracza. Dla nabywców laptopów, zwłaszcza użytkowników indywidualnych, może to przynieść szereg korzyści. Laptopy z procesorami w architekturze ARM mają być nie tylko cichsze czy oferować dłuższy czas pracy na baterii, ale też, kosztować odczuwalnie mniej.