(fot. Andrzej Libiszewski)

Huawei pracuje nad laptopem z mobilnym SoC. Tej rewolucji nic już nie zatrzyma

Do grona firm, w których ofercie znajdziemy komputery wykorzystujące mobilne układy SoC, oparte o architekturę ARM, najprawdopodobniej, wkrótce dołączy Huawei.

Reklama

ARM przyszłością laptopów? Wiele na to wskazuje

Kiedy świat obiegały pierwsze wrażenia nabywców komputerów Apple z procesorem Apple Silicon M1, a wraz z nimi wyniki w testach syntetycznych, wielu przecierało oczy ze zdumienia. Oto bowiem okazało się, że jednostka w architekturze ARM jest w stanie zapewnić więcej niż wystarczającą wydajność dla przeciętnego użytkownika, oferując przy tym znacznie dłuższy czas pracy na baterii i ograniczając problem przegrzewania się procesorów, zamkniętych w ciasnych, laptopowych obudowach.

Przykład Apple pokazuje, że być może to właśnie procesory o mobilnym rodowodzie, w niedalekiej przyszłości, zostaną podstawowymi jednostkami stosowanymi w laptopach, pozostawiając Intelowi i AMD maszyny dedykowane graczom i użytkownikom profesjonalnym, potrzebującym bezwzględnie najwyższej wydajności. Czy właśnie tak się stanie?

Reklama

Wiele na to wskazuje, zwłaszcza, że w obliczu sukcesu Apple, prace nad kolejną iteracją własnego SoC zintensyfikował Microsoft. Inni producenci również nie mają zamiaru biernie przyglądać się zmianom na rynku. Wśród nich, Huawei, który przygotowuje laptopa z mobilnym SoC, zdolnego, by w przyszłości pracować pod kontrolą HarmonyOS.

Pierwszy laptop z Kirinem

Laptop, którego dane właśnie pojawiły się w chińskim serwisie społecznościowym, to, najprawdopodobniej, Huawei MateBook 14, w którym jednostkę od AMD zastąpiono autorskim procesorem – HiSilicon Kirin 990, znanym z takich smartfonów, jak Huawei Mate 30 Pro, P40 czy P40 Pro.

Huawei MateBook Kirin
fot. via GSMArena.com

Towarzyszy mu 8 GB pamięci RAM, 512 GB pamięci na dane oraz wyświetlacz o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1080p. Laptop pracuje pod kontrolą jednej z dystrybucji systemu Linux – Deepin OS 20, z możliwą aktualizacją do HarmonyOS, gdy tylko ten będzie gotowy do pracy na laptopach. Jako że Kirin 990 obsługuje łączność 5G, być może pojawi się ona również w tym laptopie.

Jeśli pogłoski o MateBooku z procesorem HiSilicon Kirin okażą się prawdziwe, grono producentów komputerów z układami innymi, niż oferowane przez Intela czy AMD, wkrótce powiększy się o kolejnego, dużego gracza. Dla nabywców laptopów, zwłaszcza użytkowników indywidualnych, może to przynieść szereg korzyści. Laptopy z procesorami w architekturze ARM mają być nie tylko cichsze czy oferować dłuższy czas pracy na baterii, ale też, kosztować odczuwalnie mniej.

    1. Do przeglądania internetu może się nada. Prawda jest taka że Apple szybko w tej materii nikt nie dogoni.

      1. Tak, bo Apple mocno customizuje instrukcje ARM. I cały SoC System-On-Chip zawiera autorskie ISP czy Neural Engine do Machine Learning-related tasks.

  1. Już chwalę na każdym kroku, ale znów to zrobię – brawa dla nich za podążanie własnymi drogami !

  2. Jest nadzieja, dzięki konkurencyjności ograniczymy elektrośmieci oraz ceny sprzętu. Odejdzie era monopolistów MS,przeskalowania (jak w ZSRR, Rosji), przewartościowania sprzętu $ za co my płacimy i niewykorzystanej mocy obliczeniowej.

    te zmiany można powiązać z rozpoczętym czasem chmury, coraz więcej ogólnodostępnych programów znajdziemy w Cloud. Wystarcza głównie przeglądarka internetowa, a zasilacz grzeje się jedynie bo użytkownik chce odłączyć przewód.

  3. Obawiam się że to będzie rewolucja krótkotrwała. Za rogiem czai się RISC-V. To jest przyszłość naszych zabawek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama