Huawei Mate X (fot. @HuaweiMobile)

Huawei opóźnia datę wprowadzenia do sprzedaży składanego Mate X

Firma nie chce popełnić błędu Samsunga

Huawei, choć zamierzało wprowadzić swój składany smartfon do sprzedaży jeszcze w czerwcu tego roku, odłożyło te plany na wrzesień. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika firmy, producent musi przeprowadzić dodatkowe testy urządzenia, by upewnić się, że sprzęt jest gotowy do powszechnej dystrybucji.

Z informacji udzielonych przez Huawei redakcjom CNBC oraz The Wall Street Journal wynika, że sprzedaż składanego Mate’a X nie rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni, jak to zakładano na samym początku. Firma zdecydowała się przeprowadzić szereg dodatkowych testów, które mają na celu ustalić, czy urządzenie jest gotowe na spełnienie oczekiwań wymagających użytkowników. Chińczycy nie mogą pozwolić sobie na błędy, które położyłyby się cieniem nie tylko na modelu Mate X, ale także na całej kategorii produktów ze składanymi ekranami oraz renomie Huawei jako firmy.

To tym bardziej istotne, że Huawei chwali się awansem na 47. pozycję w tegorocznym rankingu najbardziej wartościowych marek BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands. W porównaniu z ubiegłym rokiem, wartość marki wzrosła o 8% i wynosi blisko 27 miliardów dolarów.

Dlaczego Huawei opóźnia sprzedaż Mate X?

Takie podejście w jakiejś mierze wynika też na pewno z wypadków związanych z pierwszym składanym smartfonem zaprezentowanym przez Samsunga. Galaxy Fold miał swoją premierę w lutym, rozpoczęto też proces składania zamówień, ale do dostarczenia urządzeń użytkownikom nie doszło ze względu na wykrycie wad, które utrudniłyby ich właścicielom normalne korzystanie ze sprzętu. Niektórzy sprzedawcy przestali mieć nadzieję, że Galaxy Fold w najbliższym czasie zostanie udostępniony klientom, więc osobom, które zapłaciły za niego w przedsprzedaży, zwracane są środki, albo przynajmniej przedstawia się im takie rozwiązanie jako jedną z opcji.

Jak stwierdził rzecznik Huawei,

„Nie chcemy ogłaszać premiery produktu, który mógłby zniszczyć naszą reputację”

Dlatego też firma daje sobie więcej czasu na testy i doszlifowanie ważnych aspektów działania urządzenia. Na ten moment trudno być pewnym nawet tego, że Mate X będzie działał na systemie Android. Dodatkową przeszkodą przed Huawei jest przecież zakaz współpracy amerykańskich firm z tym chińskim producentem elektroniki. Co prawda wszedł on w życie później niż pierwsza prezentacja Mate’a X, ale może mieć wpływ na dalsze działania firmy, związane ze składanym smartfonem.

Daleko idąca ostrożność jest więc w ostatnim czasie bardzo wskazana dla Huawei. Włodarze przedsiębiorstwa są świadomi, że z niemal każdej decyzji muszą tłumaczyć się przed opinią publiczną i branżowymi komentatorami, co na pewno nie jest zbyt szczęśliwą okolicznością dla tak ogromnej firmy.

Na Zachodzie anulują już zamówienia na składanego Samsunga Galaxy Fold. To zły znak

źródło: CNBC, The Wall Street Journal przez The Verge