Trochę to dziwne – Huawei szykuje nową, zmienioną wersję Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro już za kilka tygodni przestanie być najlepszym smartfonem z serii Mate, bowiem nieuchronnie zbliża się premiera Mate 40, Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+. Okazuje się jednak, że producent nie zamierza jeszcze wysyłać tego modelu na emeryturę. W przygotowaniu jest jego nowa, nieco odmieniona wersja.

Jeszcze nie tak dawno temu Huawei na potęgę odświeżał już wprowadzone na rynek smartfony (m.in. P30 Lite 256 GB i P Smart 2020) – był to jego sposób na poradzenie sobie z brakiem dostępu do aplikacji i usług Google. W przypadku Huawei Mate 30 Pro ta strategia się jednak nie sprawdzi, bowiem model ten od początku bazuje na Huawei Mobile Services. Z jakiegoś powodu producent zdecydował się przygotować nową, nieco odmienioną wersję tego modelu.

smartfon Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30 Pro (źródło: @evleaks)

Huawei Mate 30 Pro wkrótce w nowej, zmienionej wersji

W bazie chińskiej agencji certyfikującej TENAA pojawił się smartfon Huawei o oznaczeniu kodowym LIO-AN00m. Jako że Mate 30 Pro nosi oznaczenie LIO-AN00, jest pewne, że mamy tu do czynienia z jego bardzo bliskim krewnym. Zresztą widać to też na zdjęciach – nowy model wygląda dokładnie tak samo, jak jego pierwowzór. Można nawet zobaczyć „wodospadowy” (tj. mocno zachodzący na boczne krawędzie) wyświetlacz.

Czym się więc nowy Huawei Mate 30 Pro będzie się różnić od już dostępnego na rynku? TENAA podaje, że na jego przodzie znajduje się aparat o rozdzielczości 16 Mpix, a główny w module na panelu tylnym ma 32 Mpix. Dla przypomnienia, pierwowzór oferuje (odpowiednio) 32 Mpix i 40 Mpix.

Zapewne należy się też spodziewać innej konfiguracji aparatów na pleckach, skoro główna matryca została wymieniona. TENAA podaje, że model o oznaczeniu LIO-AN00m ma ich na pokładzie aż… siedem! Prawdopodobnie jednak jako aparaty zaliczono też sensory do pomiaru głębi 3D (na przodzie i tyle) i czujnik ruchu, odpowiedzialny za obsługę gestów powietrznych (dobrze widać je na zamieszczonym poniżej wideo).

Pozostała specyfikacja w nowym Huawei Mate 30 Pro jest już podobna, jak w pierwowzorze. Smartfon zaoferuje m.in. 6,53-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2400×1176 pikseli, ekranowy czytnik linii papilarnych, ośmiordzeniowy procesor 2,86 GHz (Kirin 990/5G), od 8 GB do 12 GB RAM, od 128 GB do 512 GB pamięci wbudowanej (+ karta NM do 256 GB) i akumulator o pojemności 4500 mAh z obsługą szybkiego ładowania.

Mówi się, że nowy smartfon może nazywać się Huawei Mate 30 Pro Youth Edition. Na razie nie wiemy, kiedy powinniśmy spodziewać się jego oficjalnej premiery.